České stavebnictví v květnu prohloubilo propad. Stavební výroba v pátém měsíci letošního roku meziročně klesla o 15,5 procenta po dubnovém poklesu o 11,4 procenta.
Vydaných stavebních povolení ubylo meziročně téměř o pětinu, snížil se také počet zahájených a dokončených bytů. Informoval o tom dnes Český statistický úřad.
Oproti dubnu stavební produkce očištěná od sezonních vlivů klesla o 2,4 procenta. V pozemním stavitelství se produkce meziročně snížila o 15,8 procenta, v inženýrském stavitelství v květnu klesla o 14,7 procenta.
Od počátku roku do konce května se stavební výroba ve srovnání se stejným obdobím konjunkturního roku 2008 propadla o 33,4 procenta.
Stavebních povolení vydaly úřady v květnu meziročně o 18,3 procenta méně (celkem 7318) a jejich orientační hodnota klesla o 28,7 procenta. Bytů se začalo stavět o 14,7 procenta méně než loni v květnu, dokončeno jich bylo o 34,9 procenta méně.
Zaměstnanců ve stavebních podnicích s 50 a více zaměstnanci v květnu meziročně ubylo o 8,5 procenta, jejich průměrná měsíční mzda zůstala na úrovni roku 2012 a činila 28 988 Kč.
Z jihočeských cihel se staví domy v Rusku i Rakousku. Díky tradici a inovacím - čtěte ZDE
Rakouští stavbaři Alpine Bau hlásí bankrot, podílejí se i na opravách D1 - čtěte ZDE
"Výsledky šetření Českého statistického úřadu za květen roku 2013 opět nepřinesly žádná pozitivní čísla a potvrzují pokračující propad českého stavebnictví. Přitom květen patří k měsícům, kdy naplno probíhají sezonní práce - dalo by se tedy očekávat, že i stavebnictví na tom bude o něco lépe než v zimě," okomentoval aktuální statistiku prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví v ČR Václav Matyáš, podle kterého zlepšení nečeká české stavebnictví ani v nejbližších měsících.
Ve 27 zemích Evropské unie stavební produkce podle údajů Eurostatu v dubnu meziročně klesla po očištění od vlivu počtu pracovních dnů o 5,9 procenta. Pozemní stavitelství se snížilo o 5,2 procenta a inženýrské stavitelství o 8,3 procenta.
Po dubnovém růstu průmysl opět padá
Průmyslová výroba v květnu meziročně reálně klesla o 2,2 procenta po dubnovém růstu o půl procenta. Meziměsíčně po vyloučení sezonních vlivů byla vyšší o 0,7 procenta. Hodnota nových zakázek se meziročně snížila o 6,1 procenta.
K meziročnímu poklesu českého průmyslu nejvíce přispělo odvětví těžby a dobývání, jehož produkce poklesla o 25,3 procenta. Výroba motorových vozidel, přívěsů a návěsů se meziročně snížila o 2,6 procenta. Průmyslová produkce naopak nejvýznamněji vzrostla ve výrobě a rozvodu elektřiny, plynu, tepla a klimatizovaného vzduchu (1,5 procenta) a výrobě strojů a zařízení (7,7 procenta).
Nové zakázky ze zahraničí se oproti loňskému květnu snížily o osm procent a tuzemské nové zakázky klesly o 2,3 procenta. K meziročnímu snížení nejvíce přispělo odvětví výroby motorových vozidel, přívěsů a návěsů o 11,4 procenta a výroba počítačů, elektronických a optických přístrojů a zařízení o 25,7 procenta.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist