Energetický regulační úřad při kontrole solárních elektráren odhalil u většiny zdrojů závažné nedostatky.
Ve dvou případech podal podnět k zahájení trestního řízení.
Novináře o tom v úterý informovala předsedkyně Alena Vitásková. Kontrola se v první fázi týkala třiceti solárních elektráren spuštěných v roce 2010, tedy před výrazným poklesem výkupní ceny. Celkem jich bude úřad kontrolovat 180.
Regulační úřad zahájil kontrolu letos v dubnu. Vyzvalo jej k tomu ministerstvo průmyslu a obchodu na základě podnětu České fotovoltaické asociace a Aliance pro energetickou soběstačnost.
Zájmová sdružení upozornila především na FVE Ralsko ze skupiny ČEZ, která je největší solární elektrárnou v Česku. Zda je i tento energetický zdroj v první kontrolované skupině, Vitásková neuvedla.
EKONOM: Překvapivý vítěz solárního boomu. Obec na Znojemsku vydělává miliony ročně - čtěte ZDE
Osm solárních investorů žaluje český stát. Chtějí miliardové odškodné, kvůli daním - čtěte ZDE
Prověrka spisů v prvním kroku podle úřadu ukázala ve všech případech nějaké nedostatky, z toho závažných jich bylo celkem 28. Podle Vitáskové ve spisech chyběly některé dokumenty, chyby také byly v revizních zprávách či kolaudačních rozhodnutích.
Po následné analýze úřad rozhodne, s jakými subjekty obnoví řízení, které může v krajním případě vést ke "zneplatnění licence". Ve dvou spisech, u nichž byl podán podnět policii, má ERÚ podezření na spáchání podvodu.
V další etapě bude úřad v rámci technické kontroly zjišťovat, zda energetické zdroje skutečně vyrobily uváděné množství energie. Celkem úřad zkontroluje 180 licencí pro solární elektrárny s výkonem cca 500 MW a roční podporou asi sedm miliard korun; po celou dobu jejich životnosti by měly získat podporu asi 140 miliard korun. Úřad chce všechny elektrárny prověřit do konce letošního roku.
Novela se nestihne, varuje Vitásková
Ministerstvo průmyslu a obchodu plánuje zastavit veškerou podporu pro nové obnovitelné zdroje od roku 2014 novelou zákona o podporovaných zdrojích energie.
"Důvodem připravené novely zákona je zvyšující se finanční zátěž pro spotřebitele elektřiny a potažmo i pro státní rozpočet, způsobená hrazením nákladů na podporu energie z obnovitelných zdrojů energie v ceně elektřiny," píše se v předkládací zprávě k zákonu, který je nyní v připomínkovém řízení.
Vitásková tento krok podpořila, obává se ale, že novela nebude přijata včas, a mohla by se tak opakovat situace z roku 2009, kdy se kvůli krizi nepodařilo rychleji omezit růst výkupních cen. V této souvislosti Vitásková také vyzvala poslance, aby v první fázi podpořili část normy, která se zastavením podpory počítá.
Podle návrhu zákona se ukončení podpory bude týkat obnovitelných zdrojů uvedených do provozu po letošním 31. prosinci, a to konkrétně u elektřiny vyrobené ve fotovoltaických elektrárnách a bioplynových stanicích stejně jako u tepla vyrobeného z biomasy. Příspěvek na podporu obnovitelných zdrojů (OZE) by se měl zafixovat na letošní úrovni, tedy 583 Kč/MWh pro konečného spotřebitele.
Na podporu obnovitelných zdrojů letos jde 44,4 miliardy korun. Z této částky platí 11,7 miliardy stát z rozpočtu, zbytek odvádějí spotřebitelé. Zástupci průmyslu si stěžují, že kvůli podpoře obnovitelných zdrojů příliš roste cena elektřiny, což ohrožuje konkurenceschopnost tuzemských podniků.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist