Minimální mzda se od srpna zvýší na 8500 korun, rozhodla podle informací ČTK vláda Jiřího Rusnoka. Přilepšit by si mohlo až 120 000 pracovníků.

Lidé s minimální mzdou nyní berou 8000 korun, naposledy se nejnižší příjmy upravovaly v roce 2007.

Politici opakovaně Rusnokovu vládu, která vznikla z popudu prezidenta Miloše Zemana a proti vůli politických stran, upozorňovali, že by neměla činit zásadní rozhodnutí. Někdejší premiér Petr Nečas (ODS) za zásadní v minulosti označil právě i zvýšení minimální mzdy.

Návrh na zvýšení minimální mzdy připravila ještě bývalá ministryně práce Ludmila Müllerová (TOP 09). Na tripartitě s úpravou souhlasili odboráři i zaměstnavatelé. Podpořil ji také prezident Zeman. Nový ministr práce František Koníček s návrhem Müllerové souhlasí, jinou částku navrhovat nechce.

Ministerstvo práce v podkladech pro vládu připomíná, že průměrná mzda se od roku 2007 do loňska zvedla skoro o 20 procent.

Podíl minimální mzdy k ní ale klesl z 38,2 procenta na 31,9 procenta. U čistého výdělku je to propad ze 41,8 procenta na 36,8 procenta. Od srpna by tak mohli lidé s minimální mzdou na výplatní pásce najít něco přes třetinu toho, co na ní má průměrný zaměstnanec.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist