Zabránit konkurenci, aby firmě přetáhla špičkového manažera nebo technického experta, sice nejde, je ale možné s ním uzavřít konkurenční doložku.

Ta může nástup bývalého zaměstnance do týmu soupeře zpozdit o několik měsíců, nejdéle o rok. Jak se firmy snaží chránit svá tajemství popisuje v rozhovoru pro IHNED.cz advokátka Central European Advisory Group Barbora Gaveau.

V jakých oborech firmy ochraňují svá tajemství pomocí konkurenční doložky či dohody o mlčenlivosti? A jakých pozic se to týká?

Nejčastější jsou to společnosti z oblasti vývoje a výzkumu, informační a komunikační technologie, farmaceutické firmy. Obvykle to jsou vysoké pozice, ale může jít i o řadové zaměstnance, kteří pracují třeba v laboratořích, ve vývoji nebo kdo má přístup k informacím o zákaznících a případných konkurentech.

Ale jde i o další obory, záleží na typu informací. Právník, který poskytuje tuto službu a má připravit smlouvy, si musí vždy velmi důkladně popovídat s lidmi z firmy, co je podstatné pro její byznys a jaký typ informací potřebuje chránit. Protože nemůžete říct, že v té společnosti chráníte všechno, taková doložka by byla totiž nevymahatelná.

Týká se to jen zaměstnanců?

Nejen jich. Máte různé typy spolupráce – mohou to být konzultanti, kteří pro vás externě pracují, dodavatelé a odběratelé, kteří potřebují přístup k citlivým datům a vy se potřebujete ochránit, aby tyto informace někdo nezneužil proti zájmům vaší firmy.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 80 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.