Zabránit konkurenci, aby firmě přetáhla špičkového manažera nebo technického experta, sice nejde, je ale možné s ním uzavřít konkurenční doložku.

Ta může nástup bývalého zaměstnance do týmu soupeře zpozdit o několik měsíců, nejdéle o rok. Jak se firmy snaží chránit svá tajemství popisuje v rozhovoru pro IHNED.cz advokátka Central European Advisory Group Barbora Gaveau.

V jakých oborech firmy ochraňují svá tajemství pomocí konkurenční doložky či dohody o mlčenlivosti? A jakých pozic se to týká?

Nejčastější jsou to společnosti z oblasti vývoje a výzkumu, informační a komunikační technologie, farmaceutické firmy. Obvykle to jsou vysoké pozice, ale může jít i o řadové zaměstnance, kteří pracují třeba v laboratořích, ve vývoji nebo kdo má přístup k informacím o zákaznících a případných konkurentech.

Ale jde i o další obory, záleží na typu informací. Právník, který poskytuje tuto službu a má připravit smlouvy, si musí vždy velmi důkladně popovídat s lidmi z firmy, co je podstatné pro její byznys a jaký typ informací potřebuje chránit. Protože nemůžete říct, že v té společnosti chráníte všechno, taková doložka by byla totiž nevymahatelná.

Týká se to jen zaměstnanců?

Nejen jich. Máte různé typy spolupráce – mohou to být konzultanti, kteří pro vás externě pracují, dodavatelé a odběratelé, kteří potřebují přístup k citlivým datům a vy se potřebujete ochránit, aby tyto informace někdo nezneužil proti zájmům vaší firmy.

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se