Pořadatelé předváděcích akcí budou muset zřejmě České obchodní inspekci hlásit dopředu místo konání, datum, časový harmonogram a to, jaké zboží na akci budou nabízet. Stejné údaje budou muset být také na letácích, kterými organizátoři zejména seniory na tyto akce lákají.

Za porušení těchto povinností bude prodávajícímu hrozit pokuta až pět milionů korun. Vyplývá to z návrhu novely zákona o ochraně spotřebitele, který dnes schválila vláda. Informoval o tom ve středu premiér Jiří Rusnok.

Není ovšem jisté, zda zákon v nejbližší době projde Poslaneckou sněmovnou, kterou čeká rozpuštění. "Každá další vláda v těchto nepolitických věcech bude ráda, že jsou normy předpřipraveny. A je dobře, když se takovým návrhem vláda zabývá," uvedl k tomu Rusnok.

ČOI a "Šmejdi"

ČOI udělila v prvním pololetí provozovatelům předváděcích akcí 84 pokut v celkové výši 11,2 milionu korun.

Porušení zákona inspektoři zjistili u 80 procent z 218 kontrolovaných akcí.

Novelu proti prodejcům, kterým se od uveřejnění stejnojmenného filmu Silvie Dymákové přezdívá "šmejdi", připravilo ministerstvo průmyslu a obchodu ještě pod vedením bývalého ministra průmyslu Martina Kuby (ODS).

"V posledním období vzrostl právě podíl prokázaných případů užití nekalých obchodních praktik reprezentanty společností, které uskutečňují prodej výrobků či poskytování služeb v rámci předváděcích akcí, a to včetně praktik agresivních," uvádí se ve zdůvodňovacím materiálu k novele.

Na 80 procentech předváděcích akcí se letos šidilo. Pokuty nepomáhají, tvrdí ČOI - čtěte ZDE

"Jednou z příčin tohoto nežádoucího jevu je skutečnost, že se dozorové orgány o předváděcích akcích dozví zpravidla po jejich konání, kdy již nelze jednoznačně a hodnověrně prokázat porušení právních povinností," upřesňuje vládní dokument.

ČOI udělila v prvním pololetí provozovatelům předváděcích akcí 84 pokut v celkové výši 11,2 milionu korun. Porušení zákona inspektoři zjistili u 80 procent z 218 kontrolovaných akcí.