Sněmovna schválila vládní návrh na omezení podpory výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů v nových elektrárnách uvedených do provozu od příštího roku.
Poslanci do novely při pátečním schvalování vložili požadavek, aby příjemci podpory museli od příštího roku prokazovat svoji vlastnickou strukturu. To má pomoci odkrýt vlastníky elektráren. Předlohu nyní dostane k projednání Senát.
Účelem novely je omezit dopady podpory obnovitelných zdrojů na spotřebitele i na státní rozpočet. V letošním roce jde na tuto podporu kolem 45 miliard korun, z toho téměř 12 miliard jde ze státního rozpočtu.
Poslanci často poukazovali na stížnosti firem, kterým kvůli vysokým nákladům na elektřinu hrozí ztráta konkurenceschopnosti a další ekonomické potíže.
Návrh ukončí podporu výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů uvedených do provozu od 1. ledna příštího roku.
Verdikt nad Temelínem se odkládá. ČEZ o dostavbě rozhodne nejdříve příští rok - čtěte ZDE
Továrnu na solární panely v Kadani zachraňuje vývoz do Japonska. I kvůli Fukušimě - čtěte ZDE
Poslanci ale vložili do novely přechodné období, které se vztahuje na ty, kteří ke dni účinnosti zákona budou mít stavební povolení i autorizaci a podaří se jim jejich elektrárny uvést do provozu do konce 2015. Pak se na ně bude vztahovat podpora podle dosavadního znění zákona.
Poslanci ale podpořili návrh Robina Böhnische (ČSSD), aby se ukončení podpory netýkalo vodních elektráren s nejvyšším instalovaným výkonem do deseti megawattů.
Poslanci podpořili i návrh, se kterým přišel původně předseda hospodářského výboru Milan Urban (ČSSD) a který má odkrýt vlastníky elektráren. Podporu podle něj nemá dostat například akciová nebo obdobná obchodní společnost, která má i jiné než zaknihované akcie. Nemá ji dostat ani taková zahraniční firma, která nepředloží čestné prohlášení o svých akcionářích, kteří drží víc než deset procent jejích akcií.
Novela také stanovuje horní hranici příspěvku na podporu obnovitelných zdrojů ve výši 495 korun za megawatthodinu. Letos činí 583 korun. Průmysl požadoval pro nejnáročnější obory snížení na loňskou úroveň 419 korun.
Pokud by zůstaly ceny silové elektřiny a distribuční poplatky na stejné úrovni, elektřina pro domácnosti i firmy by díky snížení příspěvku na OZE měla zlevnit. Energetický a regulační úřad plánuje snížit poplatek za distribuci zhruba o deset procent. Ceny silové elektřiny na evropských burzách v posledním roce klesají i v souvislosti s poklesem cen uhlí.
Solární daň se sníží z 26 na 10 procent
Snižuje i odvod solární daně z dosavadních 26 procent na deset procent. Solární daň se nově bude vztahovat na solární elektrárny uvedené do provozu do konce roku 2010 a bude trvat stejnou dobu, po jakou bude trvat právo na podporu.
Solární daň se ale nelíbí zástupcům fotovoltaiky. "Sněmovna bude hlasovat o návrhu, který je pravděpodobně v příkrém rozporu s platnými zákony," uvedl ředitel Aliance pro energetickou soběstačnost Martin Sedlák. Zavedení daně podle něj naruší zákonem garantovanou návratnost investic u všech projektů a zhruba u 30 procent elektráren z roku 2010 poškodí jejich hospodaření natolik, že bude hrozit jejich krach.
Poslanci nepodpořili návrh Karla Šidla (KSČM), který navrhoval zvýšit hranici pro osvobození od solární daně ze současných 30 na 300 kilowatt instalovaného výkonu.
Poslanec TOP 09 Jan Husák varoval, že zastropováním ceny se dopady financování podpory přesunou do státního rozpočtu. Také exministr dopravy Zbyněk Stanjura (ODS) prohlásil, že podpora bude úplně stejná, ale zákon jen změní složení těch, kdo ji platí.
Novela nyní zamíří do Senátu. Pokud by ji Senát zamítl nebo vrátil poslancům s pozměňovacím návrhem a sněmovna by už kvůli svému rozpuštění nestačila o zákonu rozhodnout, legislativní pouť předlohy by skončila a už by se o ní nejednalo.
Ekologové novelu kritizují, průmysl vítá
Norma podle ekologů zastaví podporu pro ekologicky šetrnou výrobu elektřiny, a naopak zachová dotace na spalování uhlí, plynu a odpadu. Naopak zástupci energeticky náročného průmyslu novelu vítají, pomůže podle nich zachovat konkurenceschopnost českých firem.
"Zákon rozhodně nekončí s dotovanou elektřinou. Ukončuje pouze podporu projektům čisté obnovitelné energie pro obce a domácnosti, a naopak pokračuje v dotacích pro velké firmy, které provozují spalovny odpadů nebo uhelné elektrárny," řekl Jiří Koželouh z Hnutí Duha.
Naopak průmysl novelu vítá.
„Pozitivně hodnotím to, že se politická reprezentace po mnoha letech dokázala shodnout a něco udělat pro průmysl. Zastropování a snížení ceny za obnovitelné zdroje elektřiny je krokem správným směrem,“ uvedl Jan Rafaj, viceprezident Svazu průmyslu a dopravy ČR.
"Český průmysl platí za obnovitelné zdroje nejvyšší poplatky ze všech evropských zemí," uvedl generální ředitel hutního podniku ArcelorMittal Ostrava Tapas Rajderkar. "Zastropování a snížení poplatků je pro český průmysl pozitivní signál, první krok ve snaze pomoci zachovat jeho konkurenceschopnost."
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist