Čistý zisk řeckého sázkového monopolu OPAP se ve druhém čtvrtletí meziročně propadl o 78 procent na 28,4 milionu eur (730 milionů Kč). Oznámila to ve čtvrtek firma.

Řecko v polovině srpna dokončilo prodej zhruba třetinového podílu ve společnosti OPAP česko-řecké investiční skupině Emma Delta, v níž 66,7 procenta vlastní jednačtyřicetiletý český miliardář Jiří Šmejc. 

Šmejc patřil mezi nejbližší spolupracovníky nejbohatšího Čecha Petra Kellnera, svůj pětiprocentní podíl v PPF letos začátkem roku prodal za 11,8 miliardy korun. Dál řídí nejcennější aktivum PPF, úvěrový Home Credit, v němž vlastní podíl 13,37 procenta. Stejný podíl dostal i v Air Bank.

Výsledky řecké loterijní společnosti byly zasaženy vyššími daněmi a pokračující recesí řecké ekonomiky. Tržby se propadly o 12 procent na 875 milionů eur. Mírně však překonaly očekávání analytiků, kteří je podle průzkumu agentury Reuters odhadovali na 863 milionů eur.

Emma Delta zaplatila za podíl ve společnosti OPAP 652 milionů eur. OPAP je jednou z největších sázkových firem v Evropě s akciemi na burze.

Jiří Šmejc

Rodák z Karlových Varů vystudoval matematickou ekonomii a do PPF přišel
v roce 2004 s televizí Nova. Svůj podíl v PPF prodal začátkem roku za 458 milionů eur (11,8 miliardy korun). Výměnou dostal podíl v Home Credit a Air Bank. Nadále působí jako předseda představenstva a generální ředitel skupiny Home Credit.
 

Firma má od vlády monopol na sportovní sázení do roku 2020 a na loterijní sázky do roku 2030. Vlastní také exkluzivní práva na provozování videoloterijních terminálů (VLT).

Výhled firmy však částečně zastiňuje prudké zvýšení daní a rozhodnutí odvolacího soudu, který se postavil proti jejímu monopolu na sportovní sázení.

Skupinu Emma Delta vede český investor Jiří Šmejc spolu s řeckým podnikatelem Jorgosem Melisanidisem. Ten je synem rejdaře a jednoho z nejbohatších Řeků Dimitrise Melisanidise. Dalšími partnery jsou řecký podnikatel Christos Kopeluzos, ruská investiční společnost ICT Group a český fond KKCG miliardáře Karla Komárka.

V rozhovoru pro HN Šmejc na jaře prohlásil, že osobně stále věří v ziskový potenciál investic do Řecka, kde vedle OPAP drží zhruba pět procent v aténské Pireus Bank.