nejnižší možná mzda (stanovená státem), kterou je povinen zaměstnavatel v podnikatelské sféře poskytovat zaměstnanci za práci.
Není totožná s minimální mzdou. Zaručená mzda je odstupňovaná podle náročnosti vykonávané práce (tzv. skupin prací). Minimální mzda přitom představuje její dolní hranici, pod kterou by neměl klesnout příjem v žádném povolání.
Po šesti letech se změnila výše minimální mzdy. tato novinka má však více dopadů, než by si leckdo mohl myslet. Minimální mzda totiž neslouží pouze pro účely práva zaměstnanců na mzdu, plat či odměnu z dohod. (viz dále)
V základním pohledu novela nařízení vlády o minimální mzdě tak od 1. srpna 2013 zvýšila výši minimální měsíční mzdy (a nejnižší úrovně zaručené mzdy) na 8 500 Kč (z předchozích 8000 Kč) a minimální hodinové mzdy na 50,60 Kč (z 48,10 Kč).
Tyto sazby minimální mzdy platí pro všechny zaměstnance vykonávající práci na základě pracovní smlouvy, dohody o provedení práce (DPP) i dohody o provedení pracovní činnosti (DPČ).
Výjimkou jsou však zaměstnanci pobírající invalidní důchod – na ty se i nadále vztahuje měsíční minimální mzda 8 000 Kč a hodinová 48,10 Kč. (a u této skupiny se nemění ani zaručená mzda)
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.