OKD nebude pokračovat v těžbě uhlí v Dole Paskov po roce 2014, pokud by to musela společnost financovat sama. "Nelze dotovat, co je ztrátové," uvedl v pořadu České televize Otázky Václava Moravce generální ředitel a předseda představenstva OKD a zároveň výkonný ředitel NWR Ján Fabián. "Je to jednoznačná varianta, kterou přijal statutární orgán společnosti," dodal Fabián.

Podle něj uzavření dolu vyjde společnost na jednu až 1,5 miliardy korun. "Z toho 500 milionů korun vyjde na technickou uzávěrku dolu, zhruba 700 milionů korun pak půjde na sociální program," prohlásil Fabián. Ředitel OKD uvedl, že společnost dává zaměstnancům z Dolu Paskov záruku na 28 měsíčních platů, pokud se těžba zastaví na konci roku 2014.

Odmítl tak návrh prezidenta Miloše Zemana a premiéra Jiřího Rusnoka, kteří se na sobotní schůzce dohodli usilovat o prodloužení těžby nejméně do roku 2016. Podle politiků by těžbu měl platit pouze majitel dolu, tedy společnost OKD, bez přispění státu.

"Tam byla vcelku jednoznačná shoda, že tahle varianta by se podporovat měla, a uvidíme, jak se k tomu vyjádří majitel," uvedl Zavadil. "Tam je otázka, jaká ta doba vůbec bude, jestli to bude rok 2016, nebo to bude možné ještě prodloužit do jiných let následujících," dodal odborový předák po skončení asi pětihodinového jednání v Lánech, kterého se zúčastnil celý poradní tým hlavy státu včetně premiéra v demisi Jiřího Rusnoka.

Podobně jako Zavadil se vyjádřil také hradní kancléř Vratislav Mynář (SPOZ). "Tahle skupina se shodla na tom, že ten rok 2016 je takový nejbližší, ne nejzazší, ale nejbližší pro to případné utlumování," uvedl s tím, že by neměl nic proti tomu, kdyby se termín podařilo ještě o rok nebo o dva posunout. Stát by se přitom podle něj neměl na těžbě podílet větším způsobem, než se podílí teď.

Společnost NWR chce Důl Paskov uzavřít, protože podle ní nebude ve střednědobém výhledu konkurenceschopný. S výpomocí státu by prý mohl fungovat až do roku 2018. 

Spolumajitelem NWR je skupina BXR, ve které má podíl i Zdeněk Bakala. Ten je zároveň většinovým vlastníkem společnosti Economia, která vydává mimo jiné hospodářské noviny a provozuje server IHNED.cz.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist