Kolektivní smlouvu dohadují manažeři OKD s firemními odboráři už více než rok. Posun nepřineslo ani středeční dopolední jednání. Odboráři odmítli návrh vedení firmy z minulého týdne a požádali o setkání s generálním ředitelem těžební firmy.

Do té doby vyjednávat nechtějí. Kolektivní smlouvu bude nově řešit zprostředkovatel, kterému obě strany zašlou své návrhy.

OKD minulý týden předalo odborům svůj návrh kolektivní smlouvy, ve kterém chce zachovat současnou výši dělnických mzdových tarifů, ale zároveň omezit přídavky na dovolenou a Vánoce (takzvané třinácté a čtrnácté platy) nebo příspěvky na pojištění.

"Oznámili jsme jim, že jejich návrh zcela zamítáme. My jsme požádali o to, aby probíhalo nadále řízení před zprostředkovatelem," řekl předseda Sdružení hornických odborů Jaromír Pytlík.

Odboráři stáhli svůj návrh, který by případně znamenal pokles mezd o sedm procent. "Požadujeme, aby na to pětileté období základní mzda byla navýšena o přídavek na dovolenou a na Vánoce. Do té doby se v zásadě nemáme o čem bavit," řekl odborový předák.

Síbrt řekl, že firma trvá na dvacetiprocentních úsporách v personální oblasti, bez nichž by nepřežila. "Nabízíme jistotu práce. Mrzí nás, že odboráři odmítli náš model odměňování, podle kterého by hospodaření mohlo mít vliv na mzdy. Chtějí jistotu výdělku," řekl mluvčí OKD Marek Síbrt.

Prodej koksovny a Paskova?

Nyní se podle něj čeká na vyjádření zprostředkovatele, že tuto roli přijímá. "Musíme mu poslat všechny zápisy z jednání a návrhy. Ještě se sejdou pracovní skupiny, které budou postupně řešit technické věci," řekl mluvčí.
O nové kolektivní smlouvě, jejíž platnost se prodlouží ze tří na pět let, vyjednávají odboráři s vedením firmy už od loňského srpna.

Kvůli špatným hospodářským výsledkům ale letos firma začala dělat výrazná úsporná opatření. Patří mezi ně chystaný prodej společnosti OKK Koksovny, zvažovaný prodej nebo útlum Dolu Paskov, propuštění 250 administrativních pracovníků a postupné snížení počtu pracovníků dodavatelských firem z loňských 4200 na 2500.

Na příští úterý svolali odboráři do Ostravy demonstraci za přijatelnou mzdu a zachování pracovních míst.

OKD je největším soukromým zaměstnavatelem v Moravskoslezském kraji. Zaměstnává zhruba 13 tisíc lidí. Loni tam hrubá průměrná mzda činila 37 149 korun, pracovníci na šachtách si vydělali průměrně 35 283 korun měsíčně.

Majitelem OKD je společnost New World Resources (NWR), která měla v pololetí čistou ztrátu 395,7 milionu eur (10,2 miliardy korun). Loni měla ve stejném období zisk 35 milionů eur. Spolumajitelem NWR je Zdeněk Bakala, majitel vydavatelství Economia, které vydává Hospodářské noviny a provozuje server IHNED.cz.