Ostravsko-karvinské koksovny OKK, které patří těžařské firmě NWR, koupí za 95 milionů eur (zhruba 2,44 miliardy korun) skupina Metalimex. Firma to v pátek oznámila v tiskové zprávě.

NWR se také chystá uzavřít Důl Paskov na Frýdecko-Místecku, protože ho výhledově nepovažuje za konkurenceschopný.

„Členové představenstva NWR jsou přesvědčeni, že prodej OKK je významným krokem na cestě k efektivnější, štíhlejší a flexibilnější těžební činnosti," uvedl předseda představenstva Gareth Penny.

NWR hodlá čistý výtěžek reinvestovat do své základní činnosti do 12 měsíců od prodeje.

S Metalimexem těžaři vyjednávali od léta. 

„Máme trvalý zájem o koksovny a o jejich prodeji s NWR jednáme,“ řekl v srpnu HN Petr Otava, bývalý spolumajitel OKD a vlastník obchodní firmy Metalimex.

Že NWR dokončuje jednání se zájemci a prodá Ostravsko-karvinské koksovny OKK do konce letošního roku, prohlásil minulý týden v pořadu ČT Otázky Václava Moravce  generální ředitel a předseda představenstva OKD a zároveň výkonný ředitel NWR Ján Fabián.

Dodal, že součástí smlouvy má být závazek odebírat určité množství uhlí od OKD.

OKK tvoří v rámci skupiny NWR samostatný segment, má nezávislé vedení a zaměstnance. V současné době provozuje jediné zařízení v Ostravě - Koksovnu Svoboda. Koksovna provozuje čtyři koksárenské baterie.

Společnost NWR, která sídlí v Amsterodamu, patří téměř ze dvou třetin skupině BXR, v níž má zhruba poloviční podíl podnikatel Zdeněk Bakala. Ten je také vlastníkem společnosti Economia, která vydává Hospodářské noviny a provozuje server IHNED.cz.

Metalimex a její mateřská společnost MTX CZ jsou česká společnost obchodující s hliníkovými plechy, mědí, ocelí, železnou rudou, uhlím a dalšími komoditami ve střední Evropě.

V žebříčku 500 největších firem střední a východní Evropy je na 455 místě. V roce 2012 dosáhla tržeb 533 milionů eur.