Spojené státy míří počínaje úterkem do platební neschopnosti. Demokraty ovládaný Senát v pondělí odmítl návrh zákona o státních výdajích schválený Sněmovnou reprezentantů a přijal vlastní koncept. Ten musí nyní opět posoudit dolní komora Kongresu, kde mají většinu republikáni. Jádrem sporu je zdravotnická reforma prezidenta Baracka Obamy.

Pokud američtí zákonodárci na poslední chvíli nedosáhnou dohody ohledně zákona o státních výdajích, zůstane vláda od půlnoci tamního času bez peněz na financování provozu státních úřadů.

To by mělo výrazné dopady i na americkou ekonomiku. Část analytiků se podle serveru agentury Bloomberg domnívá, že v nejhorším případě by se kvůli tomu hospodářský růst Spojených států mohl ve čtvrtém čtvrtletí snížit až o 1,4 procentního bodu.

Vláda tak zřejmě od půlnoci z pondělí na úterý zůstane bez peněz na financování provozu státních úřadů. Poprvé za 17 let by se tak zavřely úřady, které se pro chod státu považují za postradatelné.

HNByznys na facebooku

/klikem na ikonu vstupte na profil/

V takovém případě se předpokládá, že vláda by poslala statisíce státních zaměstnanců na nucenou dovolenou. Omezení provozu ale nesmí ohrozit bezpečnost země a ochranu života a majetku, což znamená, že nebude zastavena činnost armády, policie ani hasičů.

Americká Sněmovna reprezentantů, ve které mají většinu republikáni, o víkendu prosadila do zákona o státních výdajích ustanovení o zrušení daně, která má pomoci financovat zdravotnickou reformu prezidenta Baracka Obamy. Proti tomu se však staví Senát a Bílý dům pohrozil, že v takovém případě zákon vetuje.

Zákon teď půjde do Senátu, který naopak ovládají demokraté. Podle senátního demokratického poradce horní komora při dnešním zasedání zřejmě využije parlamentní manévr, který umožní vyřadit ze zákona v případě nouze nepřijatelné pozměňovací návrhy. Senát by pak požádal Sněmovnu, aby schválila pouze jednoduchý zákon o financování, který Senát schválil již v pátek.

Ekonomika Spojených států ve druhém čtvrtletí rostla tempem 2,5 procenta ročně. Tempo jejího růstu se tak ve srovnání s předchozím kvartálem více než zdvojnásobilo. Řada analytiků však předpokládá, že ve třetím čtvrtletí hospodářský růst zpomalí a dosáhne maximálně dvou procent.