Dluhopisy po společnosti Key Investments přidělaly radnici Prahy 6 další starosti. Na účet městské části mělo k prvnímu říjnovému dni dorazit 167 milionů. Nestalo se.

Jde o výnosy z dluhopisů společnosti Via Chem, které pro Prahu 6 nakoupila už zmíněná Key Investments. Ta je v současné době v konkurzu – a tři bývalí členové představenstva jsou obviněni z porušení povinnosti při správě cizího majetku.

Ještě ve středu bude na radnici kvůli absenci peněz na účtu rušno. Dalším vývojem se bude zabývat pracovní skupina městské části a páteční zastupitelstvo.

Příběh o ztracených penězích od Via Chemu má ale ještě jeden motiv. Zároveň se totiž objevil kupec, který by od Prahy 6 rád dluhopisy koupil. Jenže za poloviční cenu.

Zájemcem je společnost Cyrrus Corporate Finance. Firma už stejnou nabídku poslala před týdnem, obchod ale podmiňovala tím, že se uskuteční do konce září. To vedení šesté městské části odmítlo. Nyní firma dala městské části čas do pondělí.

Získáme své peníze, tvrdí Praha 6

Firma Via Chem Group představitelům Prahy 6 před časem sdělila, že bude chtít o situaci do konce září jednat. Dosud se tak ale nestalo.

"Znovu a naposledy požadujeme jasné sdělení, zda a kdy Via Chem dluhopisy splatí. Jsme připravení učinit veškeré možné právní kroky k získání svých peněz," zdůraznil mluvčí Prahy 6 Adam Halmoši.
Praze 6 zbyly po Key Investments dluhopisy Via Chem Group za 156,3 milionu korun. Zároveň měla dostat roční výnos ve výši 10,8 milionu korun.

Podle Halmošiho městská část v letech 2003 až 2007 Key Investments svěřila až 430 milionů korun. Firma radnici dosud vyplatila na dluhopisech nebo úrocích téměř 368 milionů korun, z toho 32 milionů na úrocích za dluhopisy Via Chem Group.

Pro lepší představu: Praha 6 letos hospodaří s příjmy ve výši asi 600 milionů korun a výdaji asi 925 milionů.
Key Investments je od loňského podzimu v konkurzu. Návrh na insolvenci na sebe koncem června podala sama s odůvodněním, že cenné papíry, které pro klienty spravovala, jsou takřka zcela převedeny jinam.

Tři bývalí členové představenstva jsou obviněni z porušení povinnosti při správě cizího majetku a porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže.

Key Investments spravovala nebo spravuje prostředky městským částem Prahy 6, 10 a 13. Radnice firmě dohromady svěřily stovky milionů korun.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist