Právě z těchto čtyř škol totiž pochází podle průzkumu týdeníku Ekonom nejvíce šéfů významných firem v Česku.

Hned při prvním pohledu na seznam je nápadná převaha absolventů technických oborů. Ze stovky zástupců společností, které figurují v seznamu Czech Top 100, doplněných o významné banky a několik dalších velkých firem, jich techniku v té či oné formě absolvovalo 54. Ekonomii vystudovalo 31 šéfů, humanitní obory, například práva, sedm, šest další obory jako třeba medicínu.

Několik firem pak o vzdělání svých nejvyšších představitelů cudně mlčí.

Znamená ale skutečnost, že technici se tak často dostávají do pozic vrcholných manažerů, že právě tento typ škol je nejvhodnější pro člověka s vysokými ambicemi? Ano, a ne. Je totiž nutné vzít v úvahu historický kontext.

Ekonom Daniel Münich, který se dlouhodobě věnuje vzdělávání a ekonomice trhu práce, nachází část vysvětlení v tom, že na konci 80. a začátku 90. let chodili na vysoké školy technického či přírodovědného směru ti „nejschopnější a nejchytřejší lidé“. Právě příslušníci těchto ročníků, tedy ti, kterým je dnes kolem padesátky, v současnosti často zastávají vysoké posty ve firmách.

Průzkum Ekonomu se primárně soustředil na „první“ školu, kterou šéfové firem absolvovali, tedy vzdělávací ústav, na který nastoupili po střední škole.

Podrobnější analýzu, společně s přehledem všech škol, kde studovali nejvýznamnější čeští topmanažeři, najdete v aktuálním čísle.

 


 

obalka Ekonom 402013- Na jakých školách studovali šéfové stovky největších firem v Česku?

- Jak se mohou srovnávat se svými zahraničními "kolegy"?

- A na čem by měly ve výchově budoucích topmanažerů české školy ještě zapracovat?

Odpovědi najdete v hlavním tématu nového čísla týdeníku Ekonom Školy, které z vás udělají boháče. Přečíst si ho můžete i na iPadu a iPhonu nebo na zařízení se systémem Android.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 0 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.