Právě z těchto čtyř škol totiž pochází podle průzkumu týdeníku Ekonom nejvíce šéfů významných firem v Česku.
Hned při prvním pohledu na seznam je nápadná převaha absolventů technických oborů. Ze stovky zástupců společností, které figurují v seznamu Czech Top 100, doplněných o významné banky a několik dalších velkých firem, jich techniku v té či oné formě absolvovalo 54. Ekonomii vystudovalo 31 šéfů, humanitní obory, například práva, sedm, šest další obory jako třeba medicínu.
Několik firem pak o vzdělání svých nejvyšších představitelů cudně mlčí.
Znamená ale skutečnost, že technici se tak často dostávají do pozic vrcholných manažerů, že právě tento typ škol je nejvhodnější pro člověka s vysokými ambicemi? Ano, a ne. Je totiž nutné vzít v úvahu historický kontext.
Ekonom Daniel Münich, který se dlouhodobě věnuje vzdělávání a ekonomice trhu práce, nachází část vysvětlení v tom, že na konci 80. a začátku 90. let chodili na vysoké školy technického či přírodovědného směru ti „nejschopnější a nejchytřejší lidé“. Právě příslušníci těchto ročníků, tedy ti, kterým je dnes kolem padesátky, v současnosti často zastávají vysoké posty ve firmách.
Průzkum Ekonomu se primárně soustředil na „první“ školu, kterou šéfové firem absolvovali, tedy vzdělávací ústav, na který nastoupili po střední škole.
Podrobnější analýzu, společně s přehledem všech škol, kde studovali nejvýznamnější čeští topmanažeři, najdete v aktuálním čísle.
- Na jakých školách studovali šéfové stovky největších firem v Česku?
- Jak se mohou srovnávat se svými zahraničními "kolegy"?
- A na čem by měly ve výchově budoucích topmanažerů české školy ještě zapracovat?
Odpovědi najdete v hlavním tématu nového čísla týdeníku Ekonom Školy, které z vás udělají boháče. Přečíst si ho můžete i na iPadu a iPhonu nebo na zařízení se systémem Android.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist