V Brně se v průběhu týdne představí zhruba padesátka tureckých firem a uskuteční se česko-turecká ekonomická konference a technologické fórum. "Chceme mluvit například o spolupráci českých a slovenských firem na třetích trzích," řekl týdeníku Ekonom turecký velvyslanec Cihad Erginay. Podle jeho slov se tureckým společnostem obtížně vstupuje na některé trhy, kde mají Češi historicky dobré pozice. Naopak české firmy by mohly využít obchodních kontaktů, které mají Turci v zemích, s nimiž sousedí.
Na veletrhu, který začal v pondělí, bude vystavovat 1550 firem z 28 zemí, tedy zhruba o 300 méně než loni. "Je to ale srovnatelný počet s rokem 2011," říká manažer MSV Jiří Rousek s tím, že v lichých letech bývá účast vždy o něco nižší, protože se v Německu koná strojírenský veletrh EMO Hannover.
Přibližně 45 procent vystavovatelů pochází ze zahraničí, kromě zmíněného Turecka především z Německa, Slovenska, Itálie, Rakouska, Švýcarska, Ruska a Polska. Do Brna se vracejí firmy z Británie a Španělska. Na výstavišti se představí zejména podniky, které nabízejí obráběcí a tvářecí stroje, dále strojírenské materiály, elektrotechniku, měřicí techniku a další navazující výrobky. Klíčovým letošním tématem je přitom automatizace.
Šance pro mladé strojaře: Nové výzkumné centrum za 72 milionů vyrostlo v Kuřimi - čtěte ZDE
ArcelorMittal investuje v Ostravě miliardu do výroby. Vyvážet bude do Saúdské Arábie - čtěte ZDE
I letos bude k vidění řada novinek. Například Šmeral Brno, tradiční výrobce tvářecích strojů, vstupuje do nového oboru: nabídne technologii na zpracování biomasy a odpadů. Z nich vyrobí lehké oleje, které jsou snadno zpracovatelné na motorovou naftu. Podle sdělení společnosti už zařízení zaujalo potenciální zákazníky z Indie, Afriky, Brazílie, Německa a Švédska.
Vysoké učení technické v Brně zase představí autopilota pro ultralehká letadla. Zařízení instalované do konceptu sportovního letounu Evektor dokáže zvýšit bezpečnost letu, přitom ale nechává pilotovi dost prostoru, aby stroj sám řídil. Vědecký tým se při vývoji autopilota inspiroval technologiemi, které se běžně umisťují do velkých dopravních letadel, v kategorii ultralehkých letounů jde však o první pokus.Velkou expozici pak chystá Tajmac-ZPS Zlín, který vystaví hned šest strojů – například víceosé obráběcí centrum. Jen o jeden kus méně ukáže Kovosvit: v jeho expozici je nový stroj, jenž provádí vertikální pětiosé obrábění, což umožňuje obrobit složitý výrobek na jednom stroji. Hlavním exponátem společnosti Žďas ze Žďáru nad Sázavou bude opracovaný odlitek Kaplanovy turbíny z projektu rekonstrukce vodního díla Kamýk.
Společnost ArcelorMittal Tubular Products Ostrava představí nové trubky s polypropylenovým povlakem a vnitřní cementací. Jde o novinku, kterou firma vyrábí od března. Třívrstvý povlak nalezne uplatnění tam, kde hrozí zvýšená koroze a mechanické poškození trubek používaných pro přepravu vody, ropy či plynu. ArcelorMittal Distribution Solutions představí prototyp svodidla, které chrání motorkáře před nárazem do sloupku.
Jak se daří českému strojírenství?
A proč by měl podle šéfa Svazu strojírenské technologie Petra Zemánka stát posílat do ciziny jen odborníky?
Týdeník Ekonom přináší mimořádnou přílohu k Mezinárodnímu strojírenskému veletrhu Brno. Najdete ji v aktuálním čísle. Přečíst si ho můžete i na iPadu a iPhonu nebo na zařízení se systémem Android.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist