Letos poprvé na Mezinárodní strojírenský veletrh do Brna zavítala thajská delegace.

Kontakty přijelo navazovat celkem deset thajských firem, zejména vyrábějících drobné průmyslové součástky a součástí expozice je také několik thajských asociací zabývajících se zahraničním obchodem.

Situaci přijel zmonitorovat i thajský velvyslanec v České republice Vitavas Srivihok, se kterým vám IHNED.cz přináší krátký rozhovor.

Jaká jsou vaše očekávání od účasti na Mezinárodním strojírenském veletrhu?
Veletrh v Brně je asi vůbec největším v celé východní Evropě a to je prvním důvodem, proč jsme se rozhodli této akce zúčastnit. Rádi bychom s ostatními firmami po celém světě sdíleli informace a spolupracovali a právě tohle je jedno z nejlepších míst, kde začít.

Už spolupracujete i s ostatními zeměmi, nebo jste si pro začátek vybrali cíleně Česko?
Máme kanceláře podporující spolupráci v mnoha zemích po Evropě, ale Česká Republika je jedním z nejdůležitějších kontaktních bodů ve východní Evropě. Stejně jako je Thajsko centrem pevninské jihovýchodní Asie, Brno a Praha v České republice jsou centrem východní Evropy. Rádi bychom propojili naši část Asie s východní Evropou právě skrz Česko - tato myšlenka je součástí strategie, kterou bychom s vámi rádi sdíleli.

Jak byste zhodnotil současné vztahy České republiky a Thajska?
Naše vztahy jsou velmi dobré. Příští rok oslavíme čtyřicetileté výročí oficiální vzájemné ekonomické spolupráce, ale úzce spolupracujeme už tuším více než sto let, od našeho krále Ramy VII..

A jak vidíte naše vztahy v budoucnu?

V budoucnu bychom naší spolupráci s Českou republikou i dalšími zeměmi ve východní Evropě rádi ještě rozšířili. V příštích dvou dnech mám jednání v několika zemích, od Maďarska, přes Slovensko, Polsko a samozřejmě i tady v Česku. Chceme diskutovat a integrovat pracovní plán a strategii.

Myslíte si, že i Česká republika má nějaké výrobky či kvality, které by Thajsku mohla nabídnout?
Ano, určitě. Češi jsou velkými experty v technologiích a inovaci. Jsou taky disciplinovaní a mají systematickou organizaci. Ale i naopak - Češi se mohou naučit hodně od Thajska. Protože Váš kontinent souží ekonomická krize, musíte se koukat za jeho hranici. Česko a celá Evropská Unie musí najít nový trh na novém kontinentě a ten asijský pro ně nabízí velmi dobrou příležitost.

Co se vám v České republice líbí a co vám chybí z Thajska?
Nic mi nechybí. V minulém roce zvolili Češi Thajsko jedničkou mezi turistickými destinacemi a také naopak - pro Thajce je Praha mezi třemi top městy, do kterých se rádi vrací a já osobně to vidím stejně.

Jaké hlavní bariéry vidíte ve spolupráci mezi Čechy a Thajci?
Myslím, že tou největší překážkou je jazyk. Čeština je jeden z nejobtížnějších jazyků světa, to všichni ví. Ale jazyk by neměl být překážkou byznysu, proto my máme všudypřítomné velmi dobré překladatele, abychom s vámi mohli plnohodnotně spolupracovat.

Zbývá vám ještě 0 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se