Nejrychlejší tempo snižování dluhů u vyspělých zemí zaznamenal Mezinárodní měnový fond. Na tento příznivý trend upornila organizace ve své pololetní zprávě.
Deficity veřejných financí se budou podle MMF příští rok stabilizovat na průměrné úrovni pod 110 procenty hrubého domácího produktu.
Jeho experti ovšem zároveň upozorňují, že nynější úroveň zadlužení je příliš vysoká a fond proto vyzval vlády, aby dluhy snižovaly tak, aby to nepoškozovalo ekonomický růst.
Vysoké veřejné dluhy vystavují ekonomiky riziku ohrožení otřesy na finančních trzích a mohly by podkopat růst, varoval fond. Největší problémy s veřejnými financemi má podle MMF Japonsko, Irsko a Španělsko.
Světová ekonomika letos poroste nejpomaleji od krize. MMF pošesté zhoršil svou prognózu - čtěte ZDE
Kypr odvrací bankrot další pomocí od MMF, dostane 113 milionů dolarů - čtěte ZDE
Deficit českých veřejných financí by měl podle zprávy fondu letos a příští rok postupně klesat. V roce 2014 sestoupí na 2,8 procenta HDP z loňských 3,2 procenta.
MMF: Nejhůře je na tom Japonsko
Nejostřejší výtky si fond vyhradil na adresu Japonska, jehož dluh letos dosáhne 243 procent HDP. Tokio stále ještě nezačalo seriózní kroky k jeho snižování, a naopak plánuje další stimulaci ekonomiky veřejnými výdaji.
Vláda teď musí podle MMF vypracovat plán snižování zadluženosti.
Irský dluh, který vznikl za finanční krize převzetím obřích ztrát domácích bank, letos dosáhne 176 procent HDP a příští rok by už měl mírně klesnout. Dluh Španělska rychle roste a v roce 2014 by se měl dostat těsně ke 100 procentům HDP.
MMF však naznačil, že některé evropské země by mohly přistoupit ke zpomalování tempa snižování deficitů, aby nepotlačily počínající ekonomické oživení.
Náměstkyně ředitele oddělení MMF pro veřejné finance Martine Guerguilová poté konkretizovala, že jde hlavně o Španělsko a Francii, které podle fondu už v reformách veřejných financí udělaly značný pokrok.
MMF ve zprávě Fiscal Monitor rovněž poukázal na rostoucí fiskální problémy v mladých tržních ekonomikách, zejména na Blízkém východě a v Severní Africe. K většímu zaměření na veřejné finance vyzval i Indii a Brazílii, kde se dluh k HDP pohybuje pod 70 procenty a pomalu se posunuje na úroveň zadlužení vyspělých zemí.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist