V průmyslu přibývají dobré zprávy. Srpnové výsledky průmyslové výroby meziročně stouply o 1,6 procenta. Po očištění od počtu pracovních dnů byl růst ještě výraznější, a to o 4,2 procenta. Informoval o tom Český statistický úřad.
Pozitivní výsledek překvapil analytiky. "Zvlášť dobře se vedlo automobilkám, které v posledních měsících těží z rychlého růstu nových zakázek. Dobré výsledky má tentokrát i plastikářský průmysl a výroba kovových výrobků. Naopak v mínusu se ocitá těžební průmysl, který se musí vyrovnávat s nízkými cenami komodit," uvedl analytik ČSOB Petr Dufek.
Nečekaně dobrou zprávu představuje i hodnota nových zakázek, která meziročně vzrostla o 12,3 procenta. "Růst zakázek spolu s rostoucím optimismem průmyslových firem přináší velkou šanci na velmi slušné výsledky průmyslu i v dalších měsících," dodává Dufek.
Podle analytika Komerční banky Miroslava Frayera navázal průmysl na relativně slušné výsledky z července a data potvrzují postupné zlepšování situace díky sílící zahraniční poptávce. "Průmyslová výroba by měla dle naší prognózy ve zbylých měsících letošního roku nadále růst, zřejmě to ovšem nebude stačit na kompenzaci propadu z počátku roku," dodal Frayer.
Také zahraniční obchod posiluje
Také výsledky zahraničního obchodu Česka ukazují na mírné zlepšení. V srpnu skončil přebytkem 20,6 miliardy korun. Proti loňskému srpnu je to o 4,2 miliardy korun více. Vývoz meziročně stoupl o 1,9 procenta, dovoz se téměř nezměnil, zvýšil se jen o 0,1 procenta."Z dosud zveřejněných statistik za srpen je u zahraničního obchodu nejméně patrná trendová změna, přesto i v něm existují známky, že česká ekonomika zvolna nabírá na obrátkách. Zároveň se teritoriálně mění poptávka po českém zboží," uvedl analytik UniCredit Bank Pavel Sobíšek. Zatímco ještě před půl rokem podle něj rostl tuzemský vývoz nejdynamičtěji do Ruska, Polska a na Slovensko, u všech těchto zemí došlo v srpnu k meziročnímu poklesu. Export naopak roste do Číny a velkých zemí EU.
Za celý letošní rok odhaduje analytik Komerční banky Jiří Škop další rekordní přebytek obchodní bilance, a to ve výši 332,3 miliardy korun.
Přebytek v srpnu meziročně vzrostl u strojů a dopravních prostředků, a to o 9,3 miliardy korun. U surovin stoupl o 0,3 miliardy a u nápojů a tabáku o 0,2 miliardy korun. Naopak se prohloubil schodek obchodu s minerálními palivy a chemickými výrobky. Vývoz strojů a dopravních prostředků byl proti stejnému loňskému období vyšší o 6,5 procenta, přičemž nejvíce stoupl vývoz silničních vozů. Naproti tomu dovoz strojů v meziročním srovnání klesl o 1,5 procenta.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist