Začínali v roce 2006, Jan Podhrazsky dodal znalosti a nadšení pro létání, jeho společníci peníze. Na start nového podnikání potřebovali desítky milionů korun. Jen vývoj lehkého letadla pro dva lidi s názvem Ellipse Spirit spolkl zhruba 20 až 30 milionů korun.

"Létal jsem na větroních, můj společník přišel s nápadem na stavbu ultralightů. Přišli jsme na to, že letadla nemusí být jen zábava, ale i byznys," říká pro IHNED.cz šéf firmy A2 CZ Podhrazsky.

"Mysleli jsme si, že když si koupíme CNC stroj, naučíme se s ním během chvilky frézovat a za rok budeme mít hotové letadlo. Přišlo zklamání, když jsme po roce práce měli hotovou první formu na výškovku a vyfrézovaný trup. Měli jsme ale tehdy omezený rozpočet," říká v rozhovoru v hangáru na letišti v Šumperku Jan Podhrazsky, vystudovaný ekonom-strojař.

V roce 2008 přišla krize a na vývoj letadla nebyly peníze. Podhrazsky řídil firmu na letadla "externě" o sobotách a nedělích. Na dílně byli tehdy jen dva lidé. "Postupně jsme dělali modely forem křídel a trupu, to byl už rok 2009. O rok později jsme pořídili hangár v Šumperku. Tady jsme už začali první kompletaci," doplňuje šéf firmy.

V roce 2011 poprvé vystavoval prototyp letadla v Německu, tehdy ještě nelétal. "Byl to úspěch. Po měsíci a půl jsme konečně letadlo dodělali. Naučili jsme ten stroj létat. V roce 2012 jsme začali budovat dealerskou síť, první kontakty proběhly ve Francii. Z poslední výstavy máme zhruba deset vážných zájemců," říká Podhrazsky.

Zbývá vám ještě 70 % článku
Předplatné za 30 Kč
  • První 2 měsíce za 30 Kč měsíčně, poté za 159 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.