Ryze česká firma s téměř 80 let trvající tradicí výroby letadel prošla posledním konkurzem před pěti lety. Společnost získala nového majitele, který přesunul administrativní zázemí do nových prostor, výrobu samotnou přemístí na konci tohoto roku a hned chce vyrábět 30 letadel za rok. Jedna z klíčových zátěží minulosti - nájemné 120 tisíc korun - už tedy je, alespoň podle majitele firmy Zlín Aircraft Miloslava Tuttera, vyřešena.

HNByznys na facebooku

/klikem na ikonu vstupte na profil/

"Administrativní zázemí firmy bylo postavené za rok. Investovali jsme tu stovky milionů korun - máme nové střechy, koupili jsme moderní výměníkovou stanici," říká při procházce po areálu Tutter. Rozsáhlé budovy pamatující Tomáše Baťu tu vytápí parou, měsíční platba za energie dosahovala podle Tuttera až jednoho milionu korun. "Na to firma ani nestíhala vydělávat, museli jsme s neefektivitou něco udělat," doplňuje.


Miroslav Tutter: "Zlín Aircraft je jediná ryze česká firma vyrábějící letadla."


Pomohlo i utlumení některých částí výroby a rozprodej nepotřebných pozemků a budov. V ostatních volných hangárech jsou zatím vyskládané zásoby ke "starým" letadlům. Dnes už jsou téměř nepoužitelné. "Montáž letadel na podzim přesuneme do nové haly, na rok 2014 už máme potvrzenou výrobu 12 nových strojů. Celkem by jich mělo být kolem dvaceti až třiceti za rok," komentuje Tutter.

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se