Zatím posledním zákazníkem firmy Tomáše Podešvy je muzeum v Jekatěrinburgu. "Sami si nás našli, požádali o jednu maketu historického vojenského letadla. Nakonec je z toho letadel šest a další čtyři ještě asi přibudou," říká v rozhovoru pro IHNED.cz podnikatel, který se zabývá výrobou letadel.

Po republice i mimo ni se pohybují stroje s romantickými jmény Nebeská Blecha, Tulák, Trenér, Brouzdalík - na všech se podílel buď on sám, nebo někdo z jeho rodiny.

"Udělali jsme ale i letuschopnou kopii Messerschmitta, Fokkera a amerického dvouplošníka Stearman. Může se s nimi létat, udělají se na tom ale pouze základní zkoušky křídel a základní výpočet, tyto podklady u nás vystačí pro provoz kusového stroje, avšak nikoli pro klasickou certifikaci," popisuje v úvodu rozhovoru.

Dnes mu ale na stole v dílně o velikosti tří garáží leží časopis ABC. I v něm hledá inspiraci pro výrobu replik starých letadel pro ruské muzeum. "Otec s dědou vedli modelářský kroužek. Od malička všichni létáme, máme to v rodině. Vyrůstali jsme na letišti. Před revolucí jsme ale například začal dělat jeden obří model, dodnes leží nedokončený na půdě. Přeskočili jsme z modelů rovnou na ultralighty," komentuje skok k výrobě opravdových letadel.

Repliky z Újezdu u Uničova:

280220132842 260120132446 010220132516

HNByznys na facebooku

/klikem na ikonu vstupte na profil/

Výroba ultralightů i muzejních maket ho podle jeho vlastních slov stojí především hodně času a zdraví. "Vyrábíme čím dál více. U replik se nejdříve musí nakreslit podkladová dokumentace, vycházející z originálních strojů a dobových záznamů, následně se shání materiál a chystají komponenty - křídla, trup, ocasní plochy. Pak se to vše skládá. Taková maketa letadla měřícího 11 metrů stojí do jednoho milionu korun," odkrývá tajemství výroby.

Šestice maket pro ruské muzeum ostatně právě v těchto dnech opouští jeho dílnu. Před domem parkuje kamion a makety letadel odváží. Skloubit výrobu věrohodných replik s výrobou ultralightů je ale podle Podešvy velmi náročné. "Zakázek na opravdová letadla máme dost - dolnoplošníky, hornoplošníky i dvouplošníky. Hned na květen a červen chystáme čtyři letadla. Dva Tuláčky tam jsou objednané například," říká o svém podnikání Podešva.

Zbývá vám ještě 70 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se