Stánky tureckých firem obsadily v Brně pavilon Z. Ač ten svou kupolí sám připomíná mešitu, museli organizátoři veletrhů na poslední chvíli řešit nezvyklý problém - improvizovanou modlitebnu pro zahraniční hosty.

Ta vznikla v sousedních prostorách a Turci se tak mohou kromě modlení nerušeně věnovat i tomu hlavnímu - prezentaci svých firem.

Právě přítomnost zástupců tureckého průmyslu má podle obchodního rady turecké ambasády v Praze za úkol odstranit některé předsudky, které dosud brání vzájemné obchodní výměně.

"V současnosti činí objem vzájemného obchodu 2,7 miliardy dolarů. V roce 2015 bychom rádi překročili hranici 5 miliard," říká Necmi Ugurlu, který v Praze působí již čtvrtým rokem.

Které české společnosti jsou v Turecku známé? 

ČEZ a Vítkovice. A také obě Škody. Jak mladoboleslavská Škoda Auto, tak i plzeňská Transportation.

Jak byste charakterizoval vzájemný obchod mezi Českem a Tureckem?

Turecko vyváží do Česka velkou škálu výrobků. Od textilu, přes potraviny až po produkty automobilového průmyslu. Z české strany je vývoz mnohem homogennější. Vyváží se hlavně automobily a strojírenské výrobky. Hlavním problémem je ale dosavadní podceňování vzájemného obchodu, který přitom nabízí velký potenciál.

Jak je vzájemný obchod významný?

Celková obchodní výměna je asi 2,7 miliardy dolarů. Když se na to podíváme z obou stran, tak Turecko do Česka prodá přibližně 0,6 procenta svého vývozu a Češi do Turecka vyvezou 0,7 procenta svého exportu.

Zbývá vám ještě 70 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se