Co se dnes dělo na veletrhu v Brně:
11:30 Společná tisková konference ministra průmyslu a obchodu Jiřího Ciencialy a zástupce ministra hospodářství Turecka Mustafy Severa (Pavilon F)
14:00 Tisková konference ministra hospodářství SR Tomáše Malatinského u příležitosti národního dne Slovenska (Pavilon A)
13:30 Tisková konference Svazu strojírenské technologie (Pavilon P)
On-line reportáž
Po pondělním úspěchu s onlinem ze strojírenského veletrhu s večerním titulkem, který vás evidentně (podle ohlasu na Facebooku) bavil, připravujeme další strojo-eko-life on-line reportáž. Tentokráte s velkými jmény z ArcelorMittal Ostrava, Vítkovic a nebo třebas i s ekonomem Alešem Michlem.
PS: Pokud tu jste někde s námi, zastavte se (Pavilon F, stánek č.15), rádi si s vámi popovídáme o tom, čím české strojírenství žije.
Těšme se na vás,
Za IHNED.cz: Karel, Aleš, Jolana, Veronika a Matej
V roce 2000 byl tržní podíl ČR na světovém exportu 0,45 procenta. Do roku 2008, ve zlatých časech, i přes silnou korunu, vystoupal až na 1,04 - to se psal únor 2008. Pak už to je boj.
Trend se pomalu začal otáčet, ztrácíme trhy. Nyní máme podíl na světovém exportu 0,84 procenta. A před sebou podle mne 2 scénáře:
1/ Černý - Budeme dále ztrácet trhy a budeme nuceni zlevňovat vyvážené zboží.
2/ Růžový - podaří se nám zastabilizovat pozici, možná mírně si vzít část trhu zpět.
Každý manažer ví co dělat - od vlády bych strojařům přál, ať jim dá klid na práci a nezvyšuje daně. Od České národní banky bych čekal intervenci za oslabení koruny, aby se exportu lépe dýchalo.
System Logistics je italská společnost zabývající se vývojem automatických systémů. Zaměřují se hlavně na vývoj automatických vozíků, regálových systémů nebo výrobu kartonových krabic přímo v továrně. O regálovém systému hovořil pro IHNED.cz zástupce firmy Michael Rada.
V čem je regálový systém unikátní?
Automatický regálový systém Modula na platformě výtahu v okamžiku, kdy vyjede připravené zboží v regálu, označí zeleným laserem konkrétní výrobek, který si uživatel vybral. Takový vylepšovák eliminuje možnost chyby. Rozdíl oproti konkurenci je, že označí přesně určitý výrobek a tím maximálně zefektivní proces.
Kde se systém nejvíce uplatní?
V místech, kde se počítá s výběrem z co největšího množství zboží, například v lékárnách. Tento systém umožňuje zmenšit lékárenský sklad na minimum. Lék, který je potřeba najít díky systému, nemusí hledat jen odborník, ale kdokoliv. V průmyslu to v praxi může znamenat, že pracovník na výrobní lince nemůže vybrat špatnou součástku. Například špatný šroubek by přitom mohl zastavit celou linku. Nejmenší stroj je široký metr třicet a vysoký dva metry jako standardní regál, proto jej může prakticky využít každá lékárna.
Je tento systém tedy jediný na světě?
Podobnou aplikaci jsem viděl pouze v Japonsku, kde šlo o vychystávací vozík ve skladu největšího internetového obchodu. Jednou z technologií, které využíval, bylo právě ukázání konkrétním paprskem na jeden výrobek.
Už i thajská delegace dorazila přes zamlžené výstaviště ke svým stánkům, aby mohla diskutovat s potencionálními obchodními partnery. Hlavní část jejich pracovního dne ale nastane odpoledne, kdy se v expozici Svazu strojírenské technologie v hale P koná Business Forum na téma Thajsko-česká spolupráce v průmyslu. V půl třetí tu návštěvníky přivítá thajský velvyslanec Vitavas Srivihok a také ředitel Svazu strojírenské technologie Petr Zemánek. Poté postupně promluví zástupci jednotlivých asociací, které jsou součástí thajské expozice a představí se přítomné firmy. Program by měl končit okolo čtvrté hodiny.
Výkonnost českého průmyslu podle premiéra v demisi Jiřího Rusnoka ilustruje mj. vysoký obrat česko-německého obchodu, který za loňský rok přesáhl 64 miliard eur. Ve stejném roce obchodní výměna Německa s Ruskou federací přesáhla 70 miliard eur. „Jestliže se blížíme obratu Německa s touto velmocí, pokládám to za neuvěřitelné číslo a především výsledek práce českého průmyslu," zdůraznil Jiří Rusnok..
Vítejte v nejkrásnějším městě Evropy, zahájil brněnský veletrh primátor Onderka
Účast thajské delegace na veletru už, zdá se, nese první ovoce. "Už dokonce máme domluvené nějaké obchody," svěřil se v pondělí odpoledne Patanasak Hoontrakul z Federace thajského průmyslu. "Myslím, že právě Česká republika a Thajsko jsou si velmi podobné, co se týče technologie. Jsme tu poprvé a celý veletrh na nás velmi zapůsobil," zhodnotil Hoontrakul.
"Prezentuje se zde celkem deset thajských firem, dva pozorovatelé a pak je tu informační stánek, kde se prezentuje Federace thajského průmyslu, thajská rada pro investice a obchodní oddělení velvyslanectví thajského království v Praze. Firmy tu představují především díly pro motocykly a automobily nebo výrobky z pryže," zve do thajské expozice Natee Chuansanit z obchodního oddělení velvyslanectví thajského království v Praze.
Do galerie osobnosti průmyslu byl na v Brně jmenován Doc. Ing. Miroslav Grégr CSc., který působil koncem devadesátých let jako ministr průmyslu a obchodu.
Cenu za počin roku získala Severní energetická společnost, jež si vybudovala významné místo na trhu s energií. V současnosti je schopna nabídnout až 3000 pracovních míst.
„Založena byla nová tradice, kdy se každoročně při konání MSV, budou udělovat tato dvě významná ocenění," řekl prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák.
"Přes dlouhodobou recesi od roku 2008 je český průmysl vysoce konkurenceschopný. Dokumentují to i expozice firem na letošním Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně. Průmysl se podílí na HDP 40 procenty," řekl na Sněmu Svazu průmyslu a dopravy ČR, který se uskutečnil v rámci MSV, jeho prezident Jaroslav Hanák.
„Pravdou je, že se nic nezměnilo v korupčním prostředí, v podnikatelském prostředí, vláda a veřejná správa nezvládly strategické řízení naší země a programy úspor na letošní rok za 8,5 miliardy korun, které měly být naplněny, zmizely v propadlišti dějin.
Na druhou stranu musím říci, že tato země je v řadě parametrů v prvních šesti v hodnocení zemí. To znamená v zadluženosti, v ratingu, ve výši nezaměstnanosti, v nezaměstnanosti mladých do 30 let a několik let jsme na prvním místě v parametrech chudoby," uvedl Hanák.
Podle něho se podařilo zpracovat solidní rozpočet díky předsedovi vlády v demisi panu Rusnokovi.
„Za dvacet let, co působím ve vedení svazu, aby se vláda každou středu zabývala rozpočtem, debatovala o něm a hledala priority. Současná vláda našla priority ihned, přestože udržela tříprocentní deficit. V dopravní infrastruktuře věnovala prostředky do aplikovaného výzkumu. Aktivně působí také v programu snižování nezaměstnanosti," připomněl mimo jiné Hanák.
Tím, kdo přivedl thajskou vládu na myšlenku přijet se prezentovat do Brna, byl Naruecha Sungkarat z thajské společnosti C.S. Engeneering. "Už jsem tu byl loni, jen jako pozorovatel. Došlo mi, že tato destinace má potenciál a tak jsem navrh vládě, abychom sem vypravili více firem. Spolu se svým partnerem navštěvuji spoustu veletrhů po Evropě. Zabýváme se hlavně obráběním."
Za první den brněnského veletrhu ale zatím žádný obchod nesjednal. "Ale jsem si jistý, že tu jsou společnosti, které by měli zájem spolupracovat. Zatím spolupracujeme s jednou společností ze Švýcarska, která uvažuje o postavení továrny v Thajsku," popisuje Naruecha Sungkarat.
Za rok 2012 se průmyslová produkce v ČR snížila o 0,8 procenta. Tento vývoj pokračoval i letos, kdy se pokles v I.čtvrtletí dále prohloubil (o 5,4 procenta), ve II čtvrtletí se zmírnil.
V kumulaci za I. pololetí 2013 se průmyslová produkce meziročně snížila o 3,9 procenta. Oslabení ekonomik a snížení růstu průmyslu v zemích eurozóny a Německa se projevilo poklesem výkonnosti českého průmyslu.
Vyplývá to z informací, které poskytlo na MSV ministerstvo průmyslu a obchodu.
Více na stránkách MSV.
V květnu letošního roku vyprovokovala v Americe polemiku o zákazu 3D tisku zbraní a nyní se z ní stane muzejní exponát. Takové plány má s pistolí Liberator muzeum Victoria and Albert, specializující se na aplikované a dekorativní umění.
Jako jeden z důvodů zájmu o zbraň uvedlo londýnské muzeum skutečnost, že vynález pistole Liberator spustil diskuze o benefitech nových výrobních technologií a neregulovaném sdílení 3D modelů na internetu.
Ačkoliv si muzeum mohlo pro expozici vytisknout vlastní model, z důvodu autentičnosti raději odkoupilo dva z prototypů použité pro prvotní testy funkčnosti. Společně s funkčním modelem tak bude k vidění i pistole poškozená při pokusu o vystřelení munice s velkou ráží.
Pistole se dostala do povědomí poté, co z ní úspěšně vystřelil její tvůrce, hacker a vlastník firmy Defense Distributed, Cody Wilson. Po kontroverzním plánu uveřejnit vytisknutelný soubor se zbraní na internet, byla ale její další distribuce zastavena americkou vládou.
/Více na: www.3d-tisk.cz/
Podle odborníků z Mezinárodní energetické agentury IEA v Paříži může Evropa zvyšováním energetické efektivity zvýšit růst HDP o 1,1 procenta.
Využití potenciálu energetické efektivity sice předpokládá značné investice – globální ve výši 11,8 bilionů dolarů do roku 2035. Tyto investice ale sníží výdaje za energie ve výši 17,5 bilionů dolarů ve stejném období a navíc umožní snížit investice do nových zdrojů o 5,9 bilionů dolarů.
Pro evropské země je potřebná výše investic 2,2 bilionů dolarů do roku 2035, ve stejném období ovšem na energii ušetří více než dvojnásobek.
To vše vyplývá z plánu pro přechod k energeticky úspornému světu, který vypracovala IEA vedle základního scénáře vývoje. Bez realizace této strategie nebude podle agentury realizováno zhruba 80 procent ekonomicky návratných opatření v budovách.
V roce 2012 se na výstavišti konalo 41 veletržních projektů, pořádaných společností Veletrhy Brno, a.s. Dále se v areálu brněnského výstaviště uskutečnilo 43 hostujících akcí.
Nejúspěšnějšími veletrhy roku byl Mezinárodní strojírenský veletrh a veletrh agrární techniky TECHAGRO.
Ziskový ukazatel, který představuje hospodářský výsledek před zdaněním a po odečtení mimořádných vlivů, činí 21 mil. Kč.
Společnost Veletrhy Brno dosáhla v roce 2012 celkových tržeb ve výši 1 374,8 mil. Kč. Již v roce 2011 bylo hospodaření firmy vyrovnané.
V informačním stánku thajské expozice sedí také Chanin Khaochan z Thajské rady pro investice BOI. Je ředitelem frankfurtské pobočky a má na starost propagovat Thajsko u evropských investorů. "Máme zájem o spolupráci hlavně ve strojírenském průmyslu, zpracování kovů a dalších průmyslových materiálů. Na to bychom se rádi zaměřili nejdřív. Ale také máme velmi dobrý potravinářský průmysl a chtěli bychom partnery v Evropě pozvat k investicím do tohoto odvětví," plánuje do budoucna.
Rád by změnil nazírání Čechů na Thajsko jako na tu zemi s krásným mořem. "Každý ví o Thajsku z pohledu turismu, ale málokdo o něm také přemýšlí jako o průmyslové, obchodní destinaci. A to je právě má práce. Lidé k nám nemusí jen přijet relaxovat a pak jet zpátky do práce. Máme pro ně i mnoho obchodních příležitostí," popisuje.
A co je pro thajské firmy hlavní motivací ke spolupráci? "Evropská ekonomika je v recesi, zatímco ta asijská každým rokem roste. Proto se můžeme spojit dohromady, například v Evropě technologii vyvinout a v Thajsku produkovat. To je skvělé řešení pro obě strany a proto jsme tady," vysvětlil Chanatip Surachaisitikul, prezident Thajského sdružení pro podporu subdodavatelů.
Měsíc před veletrhem (ani po jeho začátku) už prakticky nenajdete v Brně ubytování. Hotely a penziony jsou plné, zbytky nesmyslně drahé. Je vidět, že "strojíreňák" táhne. Otázka zní: Kdy jindy je tu ještě takhle "narváno"?
Generální ředitel ArcelorMittal Ostrava Tapas Rajderkar se na veletrhu sešel i s premiérem Jiřím Rusnokem. Podle svých slov věří, že vláda v budoucnu zruší poplatky na obnovitelné zdroje energií pro samovýrobce a jeho spoečnosti tak ušetří 600 milionů korun ročně.
Rozhovor čtěte ZDE.
Procházíte řadami stánků se strojírenskou tématikou a na každém kroku na vás něco syčí, bouchá nebo montuje. Veletrh je plný strojů průmyslové výroby.
Najednou se v jednom ze stánků objeví přepravky s jablky. Nejde ale o žádnou prodejnu ovoce, ale o firmu zabývající se monitorováním a spravováním všech druhů přepravy. "Červené jablko mezi zelenými symbolizuje individuální řešení na dopravu," vysvětlila netradiční stánek obchodní zástupce firmy Marcela Gruberová.
Procházíte-li pavilonem B, u jednoho ze stánků vás zaujme podivná mlha stoupající ke stropu. Jedná se o stánek české firmy Drekoma, která se zabývá optimalizací vlhkosti vzduchu. Své zvlhčovací systémy distribuují jak pro rodinné domy, tak koupaliště, bazény, zahradní restaurace či průmyslové objekty.
Může sloužit i jako ochlazení pro hospodářská zvířata. "Farmář je spokojený, protože kravičky dojí tak, jak mají," humorně shrnul majitel firmy Vladimír Harazím.
Na veletrhu uvidíte spoustu praktických ukázek od jednotlivých vystavitelů. Mezi jednu z nich patří prezentace české firmy Sp-Tech. Na videu ZDE si můžete prohlédnout děrovací stroj na zpracování plechu.
Na druhém videu můžete vidět nejprve ohýbačku trubek a tvářečku konců trubek nizozemské firmy Dynobend. Celý stroj váží šest tun a vystavitelé ho po skončení brněnského veletrhu vezou na další výstavy, například do Francie. Dále ve videu uvidíte stroj na odstraňování ostrých hran dánské společnosti Flander. Na video se můžete podívat ZDE.
Čísla o prodejnosti 3D tiskáren podle jejich prodejců každým rokem rostou, stejně jako tržby jednoho z největších prdejců v Českui. "U nás je to o desítky procent ročně," říká v rozhovoru pro IHNED.cz Miloslav Drápela, ředitel společnosti MCAE.
Kolik 3D tiskáren ročně prodáte a kolik za ně utržíte?
Jsou zařízení, která stojí 25 tisíc eur, ale jsou i stroje za 300 tisíc eur, daří se nám prodávat oboje. Mluvíme tu o desítkách prodaných strojů ročně.
Pozorujete v jejich prodejích nějaké trendy?
První 3D tiskárny byly menší, vešly se na stůl. V roce 2002 se to dost změnilo, na trh přišla zařízení, jejichž cena klesla na cenovou hranici 30 - 40 tisíc eur. Následoval neuěřitelný boom, do té doby byly cenovky kolem 100 tisíc eur. Náš dodavatel se tehdy dostal do čela z pohedu prodaných zařízení.
Jeden z největších stánků na výstavišti patří skupině Železiareň Podbrezová, pod kterou patří i český výrobce tvářecích strojů nebo odlitků Žďas. Stánku dominuje opracovaný odlitek Kaplanovy turbíny, která má symbolizovat pozornost, kterou tento výrobce věnuje energetice.
Kromě samotného vystavování ohlásil generální ředitel společnosti Žďas Miroslav Šabart i investice a dojednané kontrakty. „Sto milionů korun jsme investovali v našem Žďárském závodě do nového kovacího souboru s prototypem nového manipulátoru. Pro nástrojárnu chystáme na příští rok ještě investici do zapracovacího lisu,“ upřesnil šéf společnosti zaměstnávající 2 700 lidí a očekávající obrat okolo 3,2 miliardy korun. Nejčerstvěji dojednané dodávky míří na východ.
„Jsme těsně před podpisem významné zakázky do Ruska. Jedná se o lis na demontáž železničního soukolí. Další, tentokrát kovací, lis bychom měli opět do Ruska dodat v červenci příštího roku,“ dodává Šabart.
Na jinou východní zemi, která je nyní v Brně v kurzu, se orientuje Šabartův nadřízený a předseda představenstva celé ŽP Group Vladimír Soták. Je totiž zároveň honorárním konzulem Turecké republiky pro střední Slovensko.
A i to je důvod, proč pravděpodobně příští týden nepojede na Slovensko, ale zamíří s celým týmem manažerů do malé Asie. „Tato pozice mně a mým firmám otevírá dveře,“ chválí si Soták.
A v čem je podle něj turecký trh přitažlivý? „Nejde jen o samotné Turecko se 74milionovou mladou populací. Kolem něj je muslimský trh 450 milionů lidí. Hlavní pozici na něm mají právě Turci a působí tudíž jako nejlepší přestupní stanice pro tento trh velikostí srovnatelný se smotnou EU,“ říká Soták, podle nějž má snaha o proražení v blízkovýchodních muslimských zemích větší logiku než výpravy do východní Asie nebo Latinské Ameriky.
Kromě klasického státnku má ostravský holding Vítkovice a jeho strojírenská součást Vítkovice Machinery Group v Brně i venkovní expozice. Těm dominuje na kolejích odstavený železniční vagon a lokomotiva na CNG. Jedna z vítkovických inovačních chloub.
Tou další byla čerstvá zlatá medaile, kterou na veletrhu největší česká strojírenská skupina získala v pondělí večer za takzvané zařízení sekundární metalurgie VD/VOD-VIT. Pro Vítkovice to není ojedinělý úspěch. V Brně jim v minulosti nějaká ta medaile "cinkla" už devatenáctkrát.
Podle generálního ředitele holdingu Vítkovice je právě výzkum třetí největší vítkovickou investicí. Od roku 2006 do něj směřovalo na 800 milionů korun. "Výsledky jsou znát. Vedeme například ve vývoji dochlazovačí pro bezemisní elektrárny nebo ve skokovém zdokonalení parogenerátorů pro jadernou energetiku," popisuje výzkum gnerální ředitel celého holdingu Jan Světlík.
Z aktuálních projektů si sám Světlík cení "virtuálního plynovodu". Ten sestává z kontejneru s velkokapacitními lahvemi, který dokáže přemístit najednou 5 200 metrů krychlových plynu. Čtyři takové kontajnery se tudíž pro srovnání vyrovnají výkonu jednoho bloku elektrárny Tušimice. "Takovou možnost ocení převážně v zemích, kde neexistuje natolik rozvinutá energetická infrastruktura," upřesňuje Světlík, kde vidí využití vítkovického vynálezu.
Z nejčerstvěji uzavřených kontraktů zmínili představitelé Vítkovic v pořadí dvanáctou smlouvu s ruskou společností Komplet energo. Ta má Vítkovicím přinést 65 milionů korun a objem za celou dosavadní spolupráci s tímto ruským partnerem zabývajícím se jaderným programem navýšit na 1,7 miliardy korun.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist