Nepojišťujeme pouze export do Ruska. To jsou slova generálního ředitele státní agentury EGAP Jana Procházky. Potvrzují je dosavadní čísla státní exportní kreditní agentury, která naznačují možnost překonat loňský rekord. Čeští vývozci totiž kromě Ruska přicházejí na chuť například i Turecku nebo Ázerbájdžánu. 

Krokem, který by měl podle Procházky pojišťování rizikového exportu do budoucna ještě více usnadnit, je prohloubení spolupráce s komerčními pojišťovnami. EGAP se chce ve větší míře soustředit na dopojišťování zakázek, které komerční hráči hodnotí jako nadlimitní.  

Jaký objem českého exportu jste zatím za letošní rok pojistili?

Už se blížíme padesáti miliardám. Konkrétně jsme pojistili vývoz o objemu 48,3 miliard a to do 39 zemí. Není tudíž pravda, že jde jen o vývoz do Ruska. Jsou mezi tím například i nemocnice v Gabonu nebo pivovary v Etiopii a letadla do Brazílie. Vypadá to zatím dobře a myslím, že bychom mohli vyrovnat čísla za loňský rok, kdy jsme pojistili rekordních 72 miliard.

Zástupci EGAP byli nedávno zvoleni do představenstva Bernské unie. Co to znamená?

Bernská unie slučuje všechny exportní kreditní agentury světa. Utváří strukturu a směr agentur. Po tomto kroku jsme toužili a nyní pro nás znamená, že budeme moci s našimi kolegy z USA, Portugalska, Srí Lanky a Izraele moci ovlivňovat chod exportních agentur. To je důležité pro to, jak bude světová podpora vypadat i jestli bude například český podíl padesát nebo třicet procent.

Zbývá vám ještě 70 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se