Titul Právnická firma roku 2013 pro domácí kancelář získala kancelář PRK Partners. Trofej pro mezinárodní firmu si odnesla kancelář Weil, Gotshal & Manges.

Radan Kubr a Karel Muzikář, partneři zmíněných firem, pro týdeník Ekonom zhodnotili současný právní trh i ceny, které je možné za poskytované služby účtovat.

Časopis The Lawyer v roce 2011 psal, že na právním trhu začíná být nepříjemně těsno. Jaká je současná situace v České republice?

Kubr: Je tu nadměrná nabídka právních služeb, a tím pádem i tvrdá konkurence. Ta se projevuje mimo jiné v oblasti cen, kdy klienti tlačí na jejich snižování. Loňský rok jsme ale hodnotili pozitivně a vypadá to, že letošní bude ještě lepší.

Rozhovor s ...

Radan Kubr (47)

- Vystudoval Právnickou fakultu Ženevské univerzity, studoval také na College of Europe v Bruggách.

- Partner kanceláře PRK Partners, do které nastoupil v roce 1995.

- V Ženevě pracoval v kanceláři Poncet, Warluzel & Associés.

Karel Muzikář (50)

- Vystudoval Právnickou fakultu UK v Praze, studoval i na New York University School of Law.

- Řídící partner kanceláře Weil, Gotshal & Manges, do níž nastoupil v roce 1993. V čele kanceláře je od roku 2002.

- V minulosti byl poradcem prezidentů Václava Havla a Václava Klause.

Muzikář: Obecně bych s tím souhlasil. Vzniká spousta malých kanceláří a kanceláří, které se oddělí od větších firem. Nejsou ale schopny pokrýt celé spektrum služeb jako ustálená špička trhu. Ta se podle mého názoru dlouhodobě nerozšiřuje, spíše z ní některé národní i mezinárodní kanceláře budou vypadávat.

Kubr: Některým kancelářím se podařilo vyrůst a dosáhnout dočasných úspěchů díky tomu, že nalákaly klienty na nejnižší ceny. Když je třeba dodat kvalitní služby, tak je realizace už příliš nezajímá. Kanceláře našeho typu se naopak snaží poskytovat služby s vysokou přidanou hodnotou, za které ale samozřejmě musí klient zaplatit přiměřenou cenu.

Zmínili jsme tlak na snižování cen služeb, o kterém se mluví od začátku krize. Jaká je situace v současnosti?

Muzikář: V některých případech si klienti začali opět daleko více uvědomovat, že vyšší cena je mnohdy více než vyvážena kvalitou služby, ale že tomu tak není automaticky vždy. Před deseti lety byli mnozí klienti ochotni platit vysoké sumy i kancelářím, o kterých jsem si myslel, že neposkytují dobrou práci, ale měly vysoké mezinárodní renomé. Klient nebyl úplně schopen rozlišit, co za své peníze dostává. I v současné době jsou klienti ochotni zaplatit vyšší cenu, ale daleko více kontrolují, jaký přínos pro ně konkrétní právní služby znamenají. Nejlépe je to vidět u soudních sporů a arbitráží. Tam buď vyhrajete, nebo prohrajete. Jinde to ale není tak snadno měřitelné, a přitom to může být stejně důležité. Až po letech třeba poznáte, že smlouva byla napsána tak dobře, že vás ochránila před negativy, které předvídala. Nebo naopak poznáte, že by bylo lepší si za právní služby připlatit, protože máte smlouvu, která vás chrání zcela nedostatečně.

Krize tedy rozbourala tehdejší realitu právního trhu, která nemá šanci se vrátit?

Muzikář: Doba, která trvala více než padesát let, kdy se v New Yorku nebo v Londýně posílaly klientům na konci roku jen zvýšené sazby, se nikdy nevrátí. Během krize byly některé kanceláře, které si nebyly jisty kvalitou svých služeb, schopné jít s cenou tak dramaticky dolů, že to prakticky vylučovalo, aby za takovou cenu byly schopny poskytnout dobrou práci. U některých můžete spekulovat, proč to dělaly. Chtěly jen sehnat práci, nebo tam byly i jiné důvody? Měly třeba zájem spolupracovat s protistranou? Nevím to. Kvalitnímu právníkovi ale musíte každopádně dobře zaplatit. Jinak sice ušetříte, ale dost dobře možná jenom na začátku a dlouhodobě se vám tento přístup může dosti vymstít.

Kubr: Máme podobný přístup. Chceme navazovat s klienty dlouhodobé vztahy a provázet je ve všech etapách jejich podnikání. To znamená vybudovat vzájemnou důvěru. Tlak na snižování cen služeb je mezinárodní trend, i velké korporace dnes šetří na právních službách. Nechtějí platit vysoké ceny za standardní služby.


obalka Ekonom 472013- Co můžeme čekat od nového občanského zákoníku?

- A proč v advokacii neexistuje rovnítko mezi ziskovou a úspěšnou kanceláří?

- A jak probíhal letošní ročník soutěže Právnická firma roku?

Odpovědi najdete v aktuálním čísle týdeníku Ekonom, který přináší velký "report" ze soutěže Právnická firma roku 2013. Přečíst si ho můžete i na iPadu a iPhonu nebo na zařízení se systémem Android.