To, co lidi denně ovlivňuje, jsou pracovní vztahy a atmosféra pracovního prostředí. Proto je důležité vycházet v práci se svými kolegy, nadřízenými i podřízenými. Klima, které panuje na pracovišti, ovlivňuje lidskou psychiku a pracovní výkon, a to pozitivně nebo negativně.

Tak jako se chceme cítit bezpečně v kruhu rodinném, potřebují lidé pocit jistoty a pohody i v pracovním kolektivu, aby mohli pracovat s chutí, elánem a podávat dobré výsledky. "V klimatu bezpečné kultury podávají lidé větší výkon,“ potvrzuje psycholog Pavel Beňo.

Také dokáží řešit obtížné nebo krizové situace rychleji a účinněji, snadněji přebírají osobní zodpovědnost a dělají méně chyb. Důvěra mezi spolupracovníky, vztahy na pracovišti jsou v klimatu bezpečné kultury kultivovanější, kvalitnější a profesionálnější. Větší je též identifikace s firmou, otevřenost ke kolegům, důvěra ve vedení a chuť se angažovat. To vede ke spokojenosti zaměstnanců a kvalitnějšímu výkon celé organizace.

Naopak nebezpečná kultura na pracovišti zvyšuje riziko vztahových patologií – šikanování, psychického teroru, různých forem nátlaku a diskriminace, které nazýváme mobbingem. Tyto jevy negativně působí nejen na postižené jednotlivce, ale mohou mít nepříjemné dopady na celou firmu.

Zbývá vám ještě 90 % článku
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se