Americká hypoteční krize před pěti lety rozkývala světovou ekonomiku směrem k pádu. Podobně výrazné – ať už v dobrém či zlém – může být ukončení podpory hospodářství USA ze strany jejich centrální banky.
Analytici oslovení IHNED.cz právě tento moment označují ve svých předpovědích za klíčový.
Je na místě přestat podporovat kondici největší ekonomiky světa? Jak se kroky centrálních bankéřů USA propíšou do hospodaření evropských států včetně Česka? A do čeho se letos vyplatí investovat?
Nejen automobilky budou růst
Petr Dufek, ČSOB
Světové finanční trhy by se v roce 2014 už konečně měly dočkat konce kvantitativního uvolňování v USA. Masivní tisk dolarů svého času pomohl americké ekonomice a těžila z něj i řada dalších zemí těšících se z uvolněné politiky amerického Fedu. Nyní nastává čas začít měnovou politiku vracet do zavedených kolejí.
V Evropě se pro příští rok obávám tří negativních trendů. A sice nedokončeného deleveragingu, který bude brzdit oživení v nemalé části eurozóny. Druhou v pořadí je bezmezná víra v regulaci, která má předejít finančním krizím i otřesům a jejíž důsledky ovšem mohou zabrzdit finanční sektor, a tedy i ekonomiku EU na řadu let dopředu.
Třetím negativním trendem, který je patrný už několik posledních let, je decoupling – nůžky rozevírající se mezi Francií a Německem.
Na českém hřišti bude asi velmi zajímavé, jak se podaří budoucí vládě plnit koaliční smlouvu, zejména v oblasti rozpočtových výdajů. Z pohledu ekonomiky půjde o to, zda se podaří i "neautomobilové" části hospodářství vrátit se k růstu. A já věřím, že ano.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist