Je docela jedno, že je Česká republika vnitrozemský stát bez přístupu k moři. Bez námořní dopravy by lidé v celé Evropě, Česko nevyjímaje, měli dosti chudé Vánoce. Tři čtvrtiny veškerého zboží, jež dnes putuje do Evropské unie, totiž plují po moři.

Přes přístavy projde dokonce i 37 procent zboží v rámci EU. Na globálním obchodu se pak námořní doprava podílí z 90 procent. Její důležitost stále roste a spolu s tím i zájem o možnosti využití alternativních dopravních cest. V kurzu je nyní zejména možnost pravidelné plavby Severním ledovým oceánem a železniční přepravy nákladních kontejnerů mezi zeměmi EU, Ruskem a Čínou.

Svůj přínos by to mělo mít i pro české firmy. Jak pro ty, jež na Východ vyvážejí a chtějí vyvážet, tak pro ty, pro které jde o vizi budoucích zakázek na velkých infrastrukturních stavbách.

Podívejte se, kudy do Evropy putují čínské výrobky (klikněte pro zvětšení):

EK51 81

 


obalka Ekonom 512013Jak z nových dopravních spojení na trase EU-Rusko-Čína může těžit i Česká republika?

Odpověď najdete ve vánočním dvojčísle týdeníku Ekonom. Přečíst si ho můžete i na iPadu a iPhonu nebo na zařízení se systémem Android.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist