Zákazníci mají od příštího roku z každé faktury za elektřinu platit kolem 15 procent na podporu výroby zelené energie. Jenže není jasné komu. Mohou za to nejasnosti v rekordně rychle přijatém zákoně, který snížil náklady firem i domácností na obnovitelné zdroje. V extrémním případě je ohrožen výběr poplatků až ve výši 30 miliard korun.

Dříve byla platba na obnovitelné zdroje součástí poplatku za distribuci, který zákazníci platí obchodníkům s elektřinou. Nově byla ale vyjmuta a nový způsob platby nebyl určen.

Obchodníci mají právo vybírat jen peníze za samotnou komoditu a právě poplatky za distribuci. "Nemají ale právo vybírat poplatek na obnovitelné zdroje. A vybírat ho nemůže ani distribuční společnost, která nemá se zákazníkem žádný smluvní vztah. Ta má ale peníze dál přeúčtovat operátorovi trhu," popisuje zmatek Jiří Šťastný, šéf Operátora trhu s elektřinou a plynem (OTE). Jeho firma přitom musí výrobcům zelené elektřiny zaplatit.

Zbývá vám ještě 80 % článku
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se