EU sice vystupuje jako reprezentant všech, ale je otázkou, do jaké míry skutečně hájí zájmy států, jako je Česká republika, Rakousko nebo Slovensko, říká ekonom a politolog Petr Robejšek v jedné z odpovědí v rozhovoru s dalším ekonomem Luborem Lacinou. "Dost o tom pochybuji," dodává Robejšek.

Jak se díváte na budoucnost Evropské unie a její schopnost prosazovat se jako hegemon?

Unie je slepenec spousty států, které sjednocuje jakási idealistická představa, která ovšem v praxi naráží na podstatně rozdílné zájmy. A právě proto, že jsou tak rozdílné, je jakákoli shoda složitá.

V rámci Evropské unie mají státy, jako je Česká republika, Maďarsko a možná i Řecko, silnější hlas. Dokázaly by tyto země fungovat bez EU? Uměly by prosazovat své zájmy v rámci nějakých jiných vazeb, nějakých méně formálních uskupení?

Já si myslím, že alternativy existují. Evropská unie sice vystupuje například v jednání se Světovou obchodní organizací jako reprezentant všech, ale je otázkou, do jaké míry skutečně hájí zájmy států, jako je Česká republika, Rakousko nebo Slovensko, to znamená těchto desetimilionových národů. Dost o tom pochybuji.

Pokud jde o ty alternativy, já bych favorizoval hledání ad hoc koalic, tedy případ od případu koalic s těmi, kteří mají podobný zájem. Nemůžeme si samozřejmě myslet, že by Česká republika byla schopná plně prosazovat své cíle. Vždy z nich musí nějakým způsobem ustoupit, ale když už z nich ustoupí, měla by najít partnery, kteří v té konkrétní otázce mají podobné stanovisko. S jejich pomocí toho pravděpodobně dosáhne více než jako jeden bezejmenný člen, kterého reprezentuje jakýsi eurokomisař.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 60 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.

Česko je v čele Evropy a Hospodářské noviny jsou v Bruselu. Pokud chcete být u toho nejdůležitějšího, co se každý týden děje, a dočíst se i věci ze zákulisních jednání, odebírejte jediný newsletter v Česku věnovaný unii Ředitelé Evropy.