Tradiční anketu Hospodářských novin o osobnost byznysu roku 2013 vyhrál spolumajitel firmy Linet Zbyněk Frolík. V anketě HN odpovídaly desítky osobností z byznysu a veřejného života.

"Oceňuji ho za to, že z myšlenky vybudoval globální úspěšnou společnost a dále ji rozšiřuje. Přitom nezapomíná na humanitární účely," napsal bývalý šéf mladoboleslavské Škodovky Vratislav Kulhánek, který dnes působí ve firmě Industrial Advisors.

Zbyněk Frolík, podnikatel, který si zhruba před pětadvaceti lety s přáteli pronajal starou stodolu a začal svařovat nemocniční lůžka, je oprávněně jakousi anketní konstantou. Letos navíc oslavil šedesáté narozeniny.

Dnes je jeho firma druhá až třetí největší v této oblasti na světě, vyváží do více než 100 zemí. "Je v Česku vůbec nějaká taková druhá?" ptá se respondent ankety HN. Není, odpovídáme.

Ocenění osobnosti roku přitom není pro zakladatele společnosti Linet Zbyňka Frolíka žádnou novinkou. Podnikatel už vyhrál většinu možných ocenění. A není divu: z firmy, do které vložil kapitál 400 tisíc a od té doby ani o korunu víc, totiž vybudoval společnost s miliardovými tržbami. Frolíkův Linet se tak může za svých dvacet let existence chlubit více než milionem prodaných lůžek.

A daří se mu stále lépe. "Letošní plán tržeb jsme si stanovili na 150 milionů eur a zatím to vypadá, že ho splníme. Jsou to pro nás rekordní čísla, nikdy jsme tolik neprodali. A příští rok očekáváme další růst až na 180 milionů eur," říká HN Frolík s tím, že za pět let by se firma měla dle plánů dostat až na 250 milionů eur, téměř dvojnásobek roku 2012.

Nejbohatší Čech stál za většinou byznysových "nej"

Na druhém místě se za Frolíkem umístil nejbohatší Čech Petr Kellner. Ten je hlavním aktérem největšího letošního obchodu v českém byznysu. Za 63,5 miliardy korun získal většinový podíl v největší tuzemské telekomunikační firmě Telefónica, na kterou si vzal největší soukromý úvěr v historii Česka.

Právě transakci roku hlasující zmiňovali v anketě HN nejčastěji. "Hlasuji pro něj za skvěle sehranou partii při vstupu do telekomunikačního sektoru," uvedl Jan Bubeník ze společnosti Bubenik Partners. "Úspěšně rozvíjí své firmy v Česku i v zahraničí a navrací vlastnictví velkých českých firem zpět do českých rukou," prohlásil Jan Brázda z Managing Partner Constellation.

Kellner si kromě největšího obchodu roku pořídil i největší a nejznámější sportovní halu v Česku – libeňskou O2 arenu – a zvýšil podíl ve své společnosti PPF, která je největší investiční skupinou v Česku. V největším letošním dělení majetku převzal pětiprocentní podíl Jiřího Šmejce. Kellner tak drží skoro 99 procent akcií PPF. A i když to zní jako samozřejmost, tak si Petr Kellner i letos udržel jasnou pozici nejbohatšího Čecha.

Jančura zkusil nový obor: taxíky

V anketě první trojici doplňuje majitel Student Agency Radim Jančura. Pro něj byl uplynulý rok poměrně bohatý na události příznivé i nepříznivé. Z těch příjemných lze zmínit především start nové pražské taxislužby Tick Tack, kterou majitel Student Agency po několika odkladech počátkem listopadu konečně uvedl do provozu.

Osobního vítězství dosáhl i ve svém boji proti korupci – podařilo se mu přesvědčit antimonopolní úřad, aby zrušil nechvalně proslulou smlouvu mezi ministerstvem práce a sociálních věcí a firmou Fujitsu na nový systém výplaty sociálních dávek, který nikdy pořádně nefungoval. Ministerstvo přidělilo firmě zakázku bez výběrového řízení.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 20 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.