Peter Hagen

- Generální ředitel a předseda správní rady Vienna Insurance Group.
- Ve společnosti působí od roku 1989, ve správní radě je od roku 2004.
- V letech 1998 až 2002 byl členem představenstva dceřiných společností Vienna Insurance Group v Česku a na Slovensku.
- Od roku 2007 do roku 2009 působil ve vedení Kooperativy, která je součástí skupiny VIG.
- Narodil se roku 1959, vystudoval práva.

Podle Hagena je možným vysvětlením neschopnost politiků vyargumentovat všechny škrty a opatření, která mají naplnit státní kasu. "Přitom pokud podobné kroky pořádně nevysvětlíte, nejde o rozumnou politiku, ale o krutost. No a pokud se ke mně někdo chová krutě, zbavím se ho," objasňuje Hagen myšlenkové pochody voličů.

Jedním ze symptomů toho, co se obecně nazývá krizí, byl výrazný nárůst nedůvěry a obav z budoucnosti. Změnilo to nějak způsob vnímání rizika, který je pro váš byznys klíčový?

V této souvislosti je určitě třeba zaměřit se na jednotlivé země. Je totiž čím dál tím těžší mluvit o regionu střední a východní Evropy jako o celku. Je to v čím dál tím větší míře jen nálepka pro jistou geografickou oblast světa, a ne pro trh. Situace se často hodně liší podle zemí. Velkou roli přitom hraje to, jak se jim během krize dařilo.

Zaměřme se tedy na Česko. Nakolik krize změnila myšlení a chování lidí ve vztahu k riziku?

V letech 2008 až 2010 v Česku krize nikoho nezajímala. Když jsem v té době cestoval po regionu, každý s výjimkou Poláků mluvil jen o krizi. Pak jsem přijel do Česka, kde ekonomika také trpěla, a nikdo o tom nemluvil. Naopak v roce 2012, kdy to bylo mnohem méně dramatické než před třemi lety, najednou všichni měli blbou náladu, každý se cítil vyčerpán a každý uvažoval o krizových scénářích. A to je divné. V ostatních zemích je přitom možné sledovat pomalý restart ekonomiky. HDP roste a lidé si toho jsou vědomi.

Zbývá vám ještě 40 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se