Americká technologická společnost International Business Machines (IBM) prodala čínské firmě Lenovo svou divizi levných počítačových serverů pro firemní datacentra zvaných x86. Lenovo za divizi zaplatilo 2,3 miliardy dolarů (cca 46 miliard Kč). Pro čínské podniky jde o dosud vůbec největší převzetí v technologickém sektoru.

O prodeji společnosti jednaly už vloni. Jednání původně ztroskotala na ceně. Za jednoho z možných kupců byl označován také Dell. Převzetí divize Lenovu umožní rozložit příjmy v době, kdy byznys s osobními počítači klesá. Podle analytiků by pro Lenovo pravděpodobně mohlo být snazší prodat servery x86 jiným čínským společnostem, než by tomu bylo pro IBM.

"Tento prodej umožní IBM zaměřit se na inovace systémů a softwaru," řekl viceprezident IBM Steve Mills. Společnost chce pokračovat s vývojem softwaru pro operační systémy Windows a Linux na servery x86, ale hardwarovou stránku věci co nejrychleji předá Lenovu. Dvě miliardy amerických dolarů dostane IBM v hotovosti, zbylou částku v akciích Lenova.

Po skončení formalit nabídne čínská společnost zhruba 7500 dosavadním zaměstnancům IBM nová místa.

Nejnovější dohoda je vyšší než loňská akvizice čínské internetové společnosti Baidu, která za 1,85 miliardy dolarů koupila obchod s aplikacemi 91 Wireless. Poukazuje zároveň na rostoucí moc čínských technologických společností, které usilují o expanzi v zahraničí, napsal Reuters.