Daňoví poradci nalezli výhodu nových zákonů. Díky nim se mohou cizinci v Česku vyhnout dědické dani, která v některých evropských zemích dosahuje až padesáti procent.
"Už nás oslovují zahraniční zájemci a ptají se na možnosti," říká Lukáš Eisenwort z poradenské společnosti NSG Morison. Nové možnosti již využili pro italského klienta, který potřeboval vyřídit dědictví a vyhnout se vysokým daním.
V Česku je od Nového roku možné zakládat takzvané svěřenské fondy. Do nich jejich zakladatelé vkládají majetek, který je s časovým zpožděním nebo po částech určen někomu jinému - například dědicům či charitě.
Podle Eisenworta je česká kombinace svěřenského fondu a nulové dědické daně v Evropě unikátní. Umožňuje určit, kdo a za jakých podmínek majetek získá, a zároveň zamezit zdanění.
Skupina expertů jako bič na podvodníky. Ministerstva chtějí bojovat proti únikům daní - čtěte ZDE
Neprůhledný únik daní skončí. Vláda přiškrtí penězovody do daňových rájů - čtěte ZDE
Výhodné je to pro movité cizince, kteří nechtějí nebo nemohou převést majetek na dědice již před svou smrtí, případně chtějí podmínit dědictví například dostudováním.
Překážkou je, že cizinec se kvůli založení svěřenského fondu musí stát českým daňovým rezidentem, stejně jako příjemci majetku. Ti alespoň v roce dědění. Kvůli nákladům na minimálně půlroční pobyt v Česku a administrativu spojenou se správou fondu se to ale vyplatí pouze u rozsáhlých majetků.
Vedle cizinců, kteří ušetří na dědické dani, by na tom ale měla vydělat i česká státní pokladna. Během dočasného pobytu do ní totiž cizinci budou odvádět daně. Profitovat na tom mají i firmy, které se o fondy budou v Česku starat.
Takový efekt svěřenských fondů ovšem zákonodárci nezamýšleli: cílem bylo zjednodušit převody velkých majetků českým občanům. "Pro klienty s rozsáhlým majetkem je předání rodinného dědictví daleko komplikovanější než v běžném životě. Jejich jmění je rozděleno do různých typů aktiv po celém světě. Správa takového jmění tak potřebuje jistou přípravu a vytvoření rodinné nadace nebo trustu celý proces výrazně usnadní," říká mluvčí Raiffeisenbank Tomáš Kofroň.
Svěřenské fondy čelí i kritice. Jejich prostřednictvím totiž jde také skrývat majetek, a to například kvůli exekucím nebo kvůli zakrytí špinavých peněz.
Více se dočtete v tématu úterních Hospodářských novin.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist