V čele státní agentury CzechInvest po půlroce končí Marián Piecha. Ministr Mládek sice zatím jeho odvolání oficiálně neoznámil s tím, že personální změny zveřejní na čtvrteční odpolední tiskové konferenci, serveru IHNED.cz ale informaci krátce před polednem potvrdil přímo zdroj z CzechInvestu.

Vedením CzechInvestu byl pověřen dosavadní šéf divize investic Ondřej Votruba. Nový ředitel má podle serveru Lidovky.cz, který s informací přišel jako první, s vyhledáváním a zprostředkováním investic bohaté zkušenosti.

Další personální výměny ještě neproběhly.

Votruba v minulosti pracoval coby asistent generálního ředitele japonské vládní agentury na podporu obchodu a investic JETRO. V CzechInvestu pracuje osm let a vystřídal několik vedoucích pozic.

Piechu loni v srpnu do funkce jmenoval bývalý ministr průmyslu Jiří Cienciala. Piecha se zúčastnil výběrového řízení na tuto pozici, které vypsal bývalý ministr průmyslu Martin Kuba (ODS). Do té doby působil na MPO v pozici ředitele odboru inovačního podnikání a investic.

HNByznys na facebooku

/klikem na ikonu vstupte na profil/

Podle plánu exministra Kuby měly být státní agentury CzechInvest a CzechTrade sloučeny k 31. prosinci 2013. Mládek v nedávném rozhovoru pro ČTK uvedl, že obě státní agentury se slučovat nebudou. CzechInvest by se měl podle něj vrátit ke svému původnímu poslání, tedy získávání zahraničních investic.

CzechInvest je státní příspěvkovou organizací podřízenou MPO. Cílem agentury je podpora přílivu zahraničních investic do ČR, podpora malých a středních podniků v ČR, kterým mimo jiné pomáhá při hledání kapitálového nebo strategického partnera v zahraničí. Od roku 2004 funguje také jako orgán pro zavádění strukturálních fondů EU.

CzechInvest v roce 2012 do Česka přilákal rekordních 350 nových projektů. Očekává se, že přinesou přes 26 miliard korun a vytvoří více než 12 000 nových míst.