Sklady a výrobní haly se začaly v posledních měsících roku 2013 opět zaplňovat. Míra neobsazenosti tuzemských průmyslových nemovitostí ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku poklesla na 7,9 procenta. V meziročním srovnání však neobsazenost vzrostla - na konci roku 2013 činila 6,9 procenta.

Údaje o trhu průmyslových nemovitostí zveřejnilo sdružení Industrial Research Forum, jehož členy jsou poradenské společnosti CBRE, Colliers, DTZ a Jones Lang LaSalle.

Logistickému parku Business Park Rudná u Prahy se daří získávat nové nájemníky, mezi které přibyla novozélandská společnost WYMA Europe. Firma se do areálu v Rudné přesunula ze Slaného. V Business Park Rudná si pronajala asi 1 800 m2 výrobních, skladových a kancelářských ploch.

Další společnost - Toyota Material Handling CZ v areálu prodloužila svůj pronájem 4 500 m2 skladových a kancelářských ploch. „Toyota Material Handling sídlí v Business Parku Rudná již od roku 2001 a k prodloužení nájmu došlo již poněkolikáté. Celková doba nájmu tak přesáhne 20 let!” uvedl Milan Korbelář z firmy Jones Lang LaSalle, jež nájemní smlouvu zprostředkovala. Business Park Rudná je celkem k pronájmu 150 tisíc metrů čtverečních skladových a kancelářských ploch, z nichž je podle Korbeláře téměř 90 procent obsazeno.

Zatímco v Praze a okolí bylo na konci roku 2013 volných 9 procent skladů a hal, v Jihomoravském kraji to bylo jen 6 procent a v Plzeňském kraji 4,8 procenta. Nejméně volných skladových a výrobních ploch je aktuálně v Libereckém kraji (3 procenta), v Královéhradeckém kraji a Zlínském kraji je podle Industrial Research Forum obsazeno.

V Česku bylo na konci roku 2013 celkem 4,45 milionu metrů čtverečních moderních skladových a výrobních hal. Jen za loňský rok developeři postavili 265 tisíc metrů čtverečních skladových a výrobních ploch, což představuje největší objem od roku 2009. Téměř polovinu veškerých pronajatých průmyslových nemovitostí tvoří renegociace - přejednání stávajících nájemních smluv.

Hlavním tahounem poptávky po průmyslových nemovitostech byly v roce 2013  výrobní společnosti, z nichž velkou část tvoří společnosti napojené na automobilový sektor.