Na jedné straně tři a půl milionu exekucí vedených proti více než milionu lidí v Česku, a to téměř z poloviny kvůli deseti- či stokorunovým pohledávkám. A na druhé straně stále výnosný byznys pro některé advokáty či exekutory vydělávající na dlužnících. Tedy alespoň na těch, kteří jsou ještě schopni nějaké dluhy vůbec splatit.
Tento stav je neúnosný, tvrdí politici. A opět se pouštějí do války proti supům z řad advokátů či exekutorů. Chtějí skoncovat s neúměrným navyšováním pohledávek, s cestováním exekutorů po celém Česku a drastickými metodami vymáhání peněz.
Boj proti rýžování na drobných pohledávkách se rozhořel na několika polích. Ve sněmovně leží hned dva návrhy. Jeden má za cíl razantně snížit náhrady nákladů na soudní řízení, a tedy i odměny advokátů. Druhý chce „kultivovat“ fungování exekutorů.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.