Jihokorejský výrobce pneumatik Nexen Tire uvažuje o výstavbě závodu v České republice. Oznámila to dnes firma ve zprávě pro jihokorejskou burzu. Potvrdila tak dřívější spekulace o možném umístění továrny v Česku, konkrétně v Moravskoslezském kraji, který se potýká s úpadkem tamního těžařského a těžkého průmyslu. Pokud by ke stavbě továrny opravdu došlo, jednalo by se o největší zahraniční investici v Česku za poslední roky. 

"Protože potřebujeme rozšířit naše výrobní kapacity pro střednědobý až dlouhodobý horizont, zvažujeme stavbu tohoto závodu," cituje agentura Reuters ze zprávy pro burzu. Nexen ale v tom samém dokumentu dodává, že nic zatím není definitivně rozhodnuto.

I kvůli tomu se zatím česká strana zdráhá pokračování vyjednávání o investici komentovat. "K tomuto případu se nyní nebudeme vyjadřovat," řekla pouze mluvčí agentury CzechInvest Adéla Tomíčková. 

Jak uvádí agentura Reuters, Nexen tuto zprávu oznámil poté, co si zajistil nové evropské odběratele, především Volkswagen. Jihokorejský výrobce pneumatik dodává také pro v Česku a na Slovensku působící automobilky Škoda Auto, Kia a Hyundai Motor. Konkrétně má firma kontrakty na obutí pro škodovácké modely Octavia a Rapid. 

O jihokorejské investici se spekuluje už od loňského podzimu. Fabrika by podle tehdejších informací od několika zdrojů Hospodářských novin mohla zaměstnat postupně 1200 až dva tisíce lidí a investice by mohla za osm let dosáhnout až jedné miliardy dolarů, tedy necelých 19 miliard korun.   

Nexen Tire

Společnost Nexen Tire Corporation byla založena v roce 1942. Sídlo firmy je v jihokorejském Jangsanu, kde je zaměstnáno 2275 lidí. V roce 2007 firma otevřela pobočku v Číně.

Nexen se zaměřuje na výrobu pneumatik pro osobní automobily, lehká užitková vozidla (LUV) a sportovně užitková vozidla (SUV). Firma v současnosti vyváží pneumatiky do 130 zemí světa.

Za rok 2012 firma vykázala čistý zisk 133,4 miliardy wonů (asi 2,5 miliardy Kč). Pro srovnání jeden z největších světových výrobců pneumatik, společnost Michelin, měla v tomtéž roce čistý zisk v přepočtu asi 40 miliard Kč.

Pneumatiky Nexen používá česká automobilka Škoda na svých modelech Octavia a Rapid. Jako originální komponenty využívají pneumatiky Nexen i korejské automobilky Hyundai a Kia, které mají továrny v Česku a na Slovensku. Nexen na svém webu uvádí, že je Hyundai používá například u modelu i30.

Vzhledem k problémům s útlumem průmyslové činnosti v regionu se o továrnu aktivně zajímali hlavně v Moravskoslezském kraji. Zástupci Nexenu se dokonce už loni byli podívat na zónu Mošnov na Novojičínsku.

V říjnu potom ostravští zastupitelé souhlasili s tím, že by město firmě prodalo požadované pozemky za cenu 150 korun za metr čtvereční. Podle znaleckého posudku z roku 2012 má metr čtvereční pozemků v průmyslové zóně cenu 360 korun. 

Investici chtějí nalákat i Poláci

Kromě České republiky Korejci uvažovali ještě o Polsku nebo Bulharsku. Tyto země ale aktuální zpráva pro investory nezmiňuje. Zatím Nexen vyrábí jen v Jižní Koreji a v Číně, kde otevřela pobočku v roce 2007.

I v Polsku tak donedávna spekulovali o investici, která by mířila do regionu Dolního Slezska. Například anglicky psaný web Warsaw Bussines Journal to zmiňoval s odvoláním na ministra hospodářství Janusze Piechocińského. Ten, stejně jako členové české Rusnokovy a později i Sobotkovy vlády, za postavení továrny ve své domovině s přímo s Korejci jednal.

Podle polských zdrojů se měli Korejci definitivně rozhodnout do konce března. Podle informací IHNED.cz by ale jasno mohlo být až v druhé polovině dubna. 

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist