Americký Amazon a jeho záměr postavit v brněnské průmyslové zóně Černovické terasy obří logistické centrum nemá v brněnském zastupitelstvu žádnou velkou skupinu čitelných nepřátel. Přímo proti záměru naposledy hlasovalo jen trio zelených zastupitelů.
O neúspěchu návrhu rozhodly desítky těch, kteří se buď zdrželi, nebo nehlasovali vůbec. Jejich neoficiálním mluvčím se stal předseda zastupitelského klubu ODS a městský radní Libor Šťástka. On sám nehlasoval třikrát.
Nejprve mu vadil nedořešený dálniční sjezd. Poté, co byla tato záležitost vyřešena na posledním zastupitelstvu, upozornil na nesrovnalosti s územním plánem. A nesouhlasí ani s řešením, které po středečním jednání rady (jejímž členem je i Šťástka) prosazuje primátor Onderka. Tedy s možností hlasovat počtvrté o umístění haly v Černovických terasách, tentokrát s přiloženým harmonogramem o změně územního plánu.
Naopak: kloní se k variantě, se kterou po posledním neúspěchu v městském zastupitelstvu přišli představitelé Jihomoravského kraje. Chce tedy, aby hala Amazonu stála v Brně, ale na pozemcích kraje v těsné blízkosti tuřanského letiště.
Třikrát jste byl jedním z těch zastupitelů, kteří pro Amazon nehlasovali. Ve středu rada, které jste členem, přišla s návrhem hlasovat počtvrté a do dodatku začlenit harmonogram, který počítá se schválením. Jak se stavíte k této variantě?
Loni v říjnu Amazon oznámil, že chce stavět v Česku dvě obří logistická centra. První v Dobrovízi u Prahy a druhé v Brně.
To brněnské mělo mít rozlohu 95 tisíc čtverečních metrů (13 fotbalových hřišť) a na stálo zaměstnat minimálně 1500 pracovníků. Souhrnná výše investice americké firmy měla být 2,7 miliardy korun.
První vyhlédnutou parcelou byl pozemek v jihobrněnské průmyslové zóně Černovické terasy. Tento pozemek patří městu Brnu a to tak celkem třikrát hlasovalo o tom, zda ho prodá developerovi CTP Invest (který v této zóně působí již 10 let), který by pro Amazon stavbu připravil.
Třikrát ale hlasování zkrachovalo. Kromě toho proti tomuto umístění protestovali obyvatelé tamních městských částí, v čele se sdružením Čisté Tuřany. Obávali se zhoršení již tak špatné dopravní situace.
Po posledním krachu z minulého týdne, kdy to vypadalo, že Amazon z Brna odejde, přišel poprvé oficiálně s alternativou Jihomoravský kraj. Ten nabídl Amazonu vlastní pozemek mezi tuřanským letištěm a dálnicí D1.
Developer CTP nejprve ve středu rozeslal prohlášení, že s tímto pozemkem Amazon nepočítá. Zástupce firmy Amazon jej ale poté podle radního Šťástky (samotný Amazon se už týden k situaci pro veřejnost nevyjadřuje) označil jako jednu z variant.
I proti tomuto umístění ale obyvatelé i sdružení Čisté Tuřany protestují.
Záporně. Základem je fakt, že developer CTP tvrdí nepravdy. Rozeslal prohlášení, že Amazon počítá pouze s variantou Černovických teras. Ve středu jsem se ale se zástupci koalice a developera účastnil telekonference s panem Raimundem Patzmannem (ředitel evropských investic Amazonu - pozn. red.). Ten potvrdil, že i krajem navržená varianta u letiště stále zůstává. Tuto lokalitu jsme přitom my jako ODS navrhovali už v prosinci.
Vždy přišla odpověď, že o ní Amazon nestojí. Teď nevím, jestli to bylo proto, že o tom Amazon ani nevěděl nebo že nemluvil developer pravdu. My jako ODS jednoznačně preferujeme tuto nabídku, se kterou mezitím oficiálně přišli zástupci Jihomoravského kraje. Má totiž řadu výhod oproti Černovickým terasám.
V čem je podle vás lepší?
Všichni, kdo říkají, že jim jde o 1500 pracovních míst, by logicky měli podpořit návrh kraje. Nejen, že je to dopravně daleko lepší lokalita, protože je mezi dálnicí a letištěm. Je tam také v souladu s územním plánem vydané územní rozhodnutí pro sklady.
Do čtveřice všeho dobrého? Brněnští zastupitelé budou opět hlasovat o Amazonu - čtěte ZDE
Nekonečný příběh po brněnsku: S Amazonem nyní o logistickém centru jedná hejtman Hašek - čtěte ZDE
Trvat na variantě Černovické terasy znamená nejistý příchod Amazonu. Jenom změna územního plánu je totiž dlouhodobý proces. Pokud podá jakékoli občanské sdružení námitky, tak to skončí u soudu. S nejistou dobou trvání. I pokud bude územní plán změněn, tak je potřeba vyřídit EIA, územní rozhodnutí a stavební povolení. To je tak na tři roky. V lokalitě u letiště je to na několik měsíců.
Navrhl jste tedy ve středu na jednání rady nějaký jiný plán než onen schválený harmonogram?
Rada vzala na vědomí harmonogram, ale to ještě neznamená změnu územního plánu. Teď se mají potkat a vyjadřovat zástupci městských částí. Ti s tím nesouhlasí. Potom to půjde standardním procesem a tam hrozí to, co jsem už popsal.
Pokud tedy nechceme čekat na Amazon roky nebo naopak hlasovat pro černou stavbu, tak mi z toho logicky vychází, že musí zastupitelé hlasovat pro umístění haly Amazonu na pozemku kraje.
Ale jednací bod to zatím není. Naopak avizováno už je hlasování o dodatku ke stávající smlouvě o prodeji pozemků na Černovických terasách. Znamená to tedy, že jej ODS nechce podpořit, jako to už v minulosti udělala?
Stejně tak, jako jsem ruku nezvedl naposledy, bych ji nezvedl ani nyní. Jsou-li dvě varianty ve hře, měli by zastupitelé dostat možnost hlasovat o obou.
Pro Amazon už se čistí pozemky, i když Brno o stavbě skladu rozhodne v úterý - čtěte ZDE
Středočeský krajský úřad uvolnil cestu Amazonu. Zamítl odvolání občanského sdružení - čtěte ZDE
Je tedy v plánu, že se bude v dubnu hlasovat na zastupitelstvu i o variantě letiště?
Myslím, že tahle varianta bude muset být dána na posouzení. Neboli: pokud půjde materiál o Amazonu do zastupitelstva, měl by být vypracován ve dvou variantách - Černovická terasa a tuřanské letiště. A zastupitelé by to měli posoudit. Za sebe a i za ODS říkám, že vhodnější je podpořit letiště.
Zatím ale takový bod na jednání není. Navrhnete ho tedy vy?
Buď to bude projednáno v radě, nebo to padne na zastupitelstvu. Pokud to nenavrhne nikdo jiný, tak já nebo zástupci ODS to uděláme.
Co by ale bylo předmětem tohoto hlasování? V případě varianty Černovických teras město hlasuje o prodeji svých pozemků developerovi. Pozemky u letiště ale vlastní Jihomoravský kraj…
Minimálně se může konečně po těch čtyřech měsících shodnout na tom, že Amazon v Brně chce a preferuje variantu letiště. Šlo by tedy o politickou shodu. Je-li kraj připraven to dotáhnout, zvládne další kroky. Druhá věc je technická, město by se muselo vypořádat s předkupními právy, které k částem pozemků má. Buď teď v dubnu, nebo později.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist