Největší středoevropská firma chce posílit své pozice v české petrochemii. Polský PKN Orlen má v plánu získat kontrolu nad státními podniky Mero a Čepro, které vlastní strategické ropovody a zásobníky. Po fázi předběžné sondáže se už zástupci polským státem ovládaného Orlenu dostali do přímých jednání s klíčovými ministry české vlády.

Při nich podle informací Hospodářských novin navrhují propojit tyto strategické firmy s Českou rafinérskou, kterou Orlen ovládá přes společnost Unipetrol. Pokud k propojení dojde, na tuzemském trhu vznikne petrochemické uskupení s hodnotou desítek miliard korun. V něm by polská skupina držela kontrolní podíl.

Detailní informaci o polské nabídce získaly Hospodářské noviny ze dvou na sobě nezávislých zdrojů. Nabídka padla minulý týden na schůzce mezi nejvyšším managementem PKN Orlen a ministrem průmyslu a obchodu Janem Mládkem. Separátní jednání proběhlo také s ministrem financí Andrejem Babišem.

Mládek schůzku Hospodářským novinám potvrdil. "Ano, mohu potvrdit, že jsme se s představiteli PKN Orlen setkali a dostali jsme určitou nabídku," uvedl ministr. O detailech však odmítl mluvit.

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se