Odboráři mají od premiéra slíbené pravidelné navyšování minimální mzdy. Její zmrazení prý již skončilo. Příští rok se má navýšit o 500 korun, v dalších letech podle tempa hospodářského růstu.
O míře navyšování bude Sobotka s odbory i zaměstnavateli v budoucnu jednat. Předseda vlády to v sobotu řekl novinářům na odborářském sjezdu v Praze.
"To tempo, jakým budeme postupovat, bude záležet na vývoji ekonomiky, na vývoji průměrné mzdy, na vývoji produktivity práce. Za druhé bude záviset na výsledku dialogu v tripartitě čili na těch doporučeních, které nám tripartita v této souvislosti dá," uvedl Sobotka.
Prezident Miloš Zeman iniciativu vlády dnes uvítal. Lidé podle něj mají mít motivaci chodit do práce a ne žít jen ze sociálních dávek, řekl v projevu k odborářům.
Sobotku za plán zvyšovat minimální mzdu kritizoval místopředseda opoziční TOP 09 a bývalý ministr financí Miroslav Kalousek. "Zvyšování minimální mzdy takto razantním způsobem je ve své podstatě útok proti těm nejslabším na pracovním trhu," řekl Kalousek v Olomouci na ideové konferenci TOP 09.
Podnikatelé podle něj budou muset nařízením vlády zvýšit mzdy nejméně kvalifikovaným zaměstnancům, avšak už zpravidla nemají kde šetřit, takže budou nuceni snížit jejich počet. "Evidentně to (zvýšení minimální mzdy) způsobí obrovský problém třeba v sociálních službách, kde nekvalifikovaná práce za minimální mzdu není výjimkou," podotkl Kalousek.
Podobné výhrady má i ODS, podle které pravidelné zvyšování minimální mzdy povede k propouštění těch nejméně kvalifikovaných zaměstnanců.
Lenka Kohoutová z ODS upozornila, že za minimální mzdu pracuje velká část zdravotně postižených. "Sociálnědemokratická vláda tímto slibuje zvýšení nezaměstnanosti. V situaci, kdy se naše země potýká s jednou z nejvyšších nezaměstnaností ve své historii, vláda prostě nemůže nařídit podnikatelům další zvyšovaní minimální mzdy," sdělila.
Zvyšování se nezamlouvá ani Svazu průmyslu a dopravy ČR
"Zvýšení minimální mzdy je výsledkem dohody zaměstnavatelů a odborářů. Vláda není v pozici toho, kdo by o navýšení měl rozhodnou bez dohody se sociálními partnery. O této variantě, která se musí opírat o reálné možnosti firem a naší ekonomiky, budeme jednat teprve počátkem června," sdělil prezident svazu Jaroslav Hanák.
Navýšení minimální mzdy o 500 korun na 9000 korun hrubého navrhla ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová Tominová. Kabinet požádal sociální partnery, aby se k jejímu návrhu vyjádřili.
Debata bude na programu příštího jednání tripartity. "Pak celou věc posoudí vláda a rozhodne," řekl Sobotka. Minimální mzda se zvedla po letech loni v srpnu, a to o 500 korun na 8500 korun. Předtím vzrostla naposledy v roce 2007. Nyní by se měla zvyšovat každý rok, aby se postupně dostala na úroveň 40 procent průměrné hrubé mzdy, která aktuálně činí zhruba 25.000 korun.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist