Významným rysem americké ekonomiky za posledních několik let je oddlužování domácností. Jejich dluh se v roce 2007 pohyboval na 129 % příjmů, na konci roku 2013 už dosahoval 104 % příjmů. Jde zejména o výsledek výrazného poklesu objemu hypotéčních úvěrů.

Historie nám nemůže výrazněji pomoci v hodnocení toho, v jaké fázi se současný cyklus oddlužení nachází. První graf porovnává vývoj zadlužení během současného cyklu (modře) a během cyklů předchozích. Červeně je vyznačen průměr předchozích 9 cyklů a šedě celkové rozpětí:

graf1

Američtí ekonomové Bruno Albuquerque, Ursel Baumann a Georgi Krustev se v publikaci s názvem Skončilo snižování zadlužování amerických domácností? (V originále: Has US household deleveraging ended? A model-based estimate of equilibrium debt) pokusili o namodelování stabilního dlouhodobého stavu, rozdíl mezi tímto stavem a konkrétní situací nazýváme "dluhovou mezerou".

Jejich výpočty ukazují, že za sebou Američané mají několik fází vývoje. Poměr dluhu k příjmům byl blízko rovnovážného stavu v období 2002 až 2003. Pak začalo zadlužení růst rychleji než jeho rovnovážná úroveň, a začala se tak prohlubovat dluhová mezera.

Po roce 2007 se tato mezera ještě prohloubila, protože klesla rovnovážná úroveň dluhu tak, jak se zhoršil celkový ekonomický fundament. Vrcholu dosáhla dluhová mezera v roce 2008, poté už docházelo k jejímu zmenšování. Konkrétní vývoj dluhu a jeho rovnovážné úrovně ukazuje první graf (jako podíl na příjmech), druhý graf ukazuje rozdíl mezi oběma veličinami:

graf2

V letech 2012 a 2013 se mezera zmenšila díky pokračujícímu snižování dluhu i díky zlepšujícímu se fundamentu a následnému růstu rovnovážné míry zadlužení. Na konci roku 2013 už mezera dosahovala jen tří procentních bodů. To naznačuje, že celý proces oddlužení může být zhruba u konce.

Zbývá vám ještě 10 % článku
Předplatné za 40 Kč na 4 týdny
  • První měsíc za 40 Kč, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se