Tomáš Sokol

- Vystudoval Právnickou fakultu UK v Praze.
- Před rokem 1989 pracoval v advokátní poradně, kde působil například i pozdější veřejný ochránce práv Otakar Motejl.
- Po revoluci byl krátce pražským městským prokurátorem, na začátku 90. let byl ministrem vnitra.
- Vedle trestního práva se věnuje také obchodnímu a občanskému právu, je také rozhodcem.
- Je partner kanceláře Brož & Sokol & Novák.

Jak hodnotíte současné protikorupční tažení?

Spíše bych se přikláněl k výrazu protikorupční hysterie. Je nesporné, že má společnost problém s korupcí. Způsob reakce je ale neadekvátní. Společnost totiž bude mít vždy problémy a bude je muset nějak řešit. Momentální kampaň ale budí dojem, že jakmile se vypořádáme s korupcí, čekají nás jen zářné zítřky, ale to je naprostý nesmysl.

Smysl má hodnotit situaci chladně a racionálně, a tak i přistupovat k možným řešením. Hon na lidi, o kterých si myslíme, že jsou zosobněním korupce, může přinést chvilkové uspokojení, ale o to horší bude, až se zjistí, že to, co snad udělali, není trestným činem, a povede to k ještě větší frustraci společnosti. Racionální kroky směřující alespoň k popsání stavu korupce jsem nezaznamenal.

Proč se podle vás odehrává ten protikorupční hon právě teď?

Někteří lidé, kteří přišli k majetku způsobem, o kterém můžeme mít pochybnosti, se už zkrátka chovali tak okázale, že to bilo do očí. Mám ale soukromou teorii a nikomu ji nevnucuji, že v tom hraje roli závist ve stylu "oni mají peníze a já ne". Vraždy jsou přece závažnější než korupce, ale nikdo tu nezakládá hnutí proti vrahům, protože vrahům nemá nikdo co závidět. Ti "korupčníci" z toho ale mají peníze.

Kdyby jen porušovali zákon, to by ostatním lidem zase až tak nevadilo. Samozřejmě ale spoustu lidí zneklidňuje a štve, když někdo tahá ve státní správě za nitky tak, že si s ní prakticky může dělat, co chce. Je to celá řada podnětů, které vyúsťují v nenávist vůči korupci.

Nestírají se i rozdíly v tom, jaké jednání je opravdu závažné a potřebuje trestní postih?

Když uplatím policistu, který mě chytil podnapilého v autě, a já mu dávám pětitisícovku, aby mě nechal odjet, je to trestným činem. Korupce je i to, když někdo zaplatí pět milionů, aby vyhrál veřejnou zakázku. A korupce je, i když někdo zaplatí soudci, aby ho zprostil místo odsouzení. Musíme ale vnímat, že jsou různé stupně nebezpečnosti.

Podplacení policisty není pěkné, ale není to z hlediska společnosti tak nebezpečné jako podplacená veřejná zakázka nebo dokonce podplacený soudce. Nejnebezpečnější pak je, když už jsou korupční toky zautomatizované. A pokud chci zařídit něco protizákonného, zajdu jen za nějakým padrem, dám mu peníze, a on už se o to postará. Česko je ale v tomhle bezpečné. Češi jsou neskutečně užvanění a všechno vykecají. Opravdová mafie se systémem omerty tu nepřichází v úvahu, postříleli by se hned druhý den. Ledaže by jim vyřízli jazyk a já nevím, co všechno.

Současný stav ale spoustě lidí vyhovuje. Vždy se najde někdo, kdo se přihlásí, že bude bojovat proti korupci. A všem se to líbí. Pokud by řekl, že bude bojovat proti kroupám, všichni by si mysleli, že se zbláznil. Ale s tou korupcí říká v podstatě totéž.


obalka Ekonom 182014- Jaké to je být na straně politiků, které už společnost předem odsoudila?

- Jakou roli hrají v korupčních kauzách média?

- A jak ovlivní korupci v Česku nový trestní řád?

Celý rozhovor s advokátem Tomášem Sokolem najdete v aktuálním čísle týdeníku Ekonom. Přečíst si ho můžete i na iPadu a iPhonu, tabletu Samsung a dalších zařízeních se systémem Android.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist