Felix Matthes (51)

- Vystudoval elektroinženýrství na Lipské technické univerzitě.
- Po sjednocení Německa stál u zrodu berlínské pobočky Öko-institutu.
- Od roku 1997 je koordinátorem Divize energetiky a klimatu v této instituci.
- V roce 1999 získal doktorát na Svobodné univerzitě v Berlíně.
- V letech 2002 až 2004 byl též zástupcem ředitele Öko-institutu.
- V Německu patří mezi nejvlivnější a nejcitovanější experty na energetiku.
- Radí spolkové vládě, zemským vládám i Evropské komisi hlavně v otázkách snižování emisí skleníkových plynů, trendů v energetice a regulace trhu.

Proč jsou Němci tak nadšeni zelenými energiemi? V Česku je každá koruna navíc za obnovitelné zdroje citlivým politickým problémem.

Lze najít přinejmenším čtyři důvody. Němci se dlouhodobě zajímají o problematiku životního prostředí a o rizika plynoucí z provozu jaderných reaktorů. Náklady na energie nejsou zásadní problém, méně než 2,5 procenta výdajů typické domácnosti padnou na účty za elektřinu. Je to méně, než Němci utratí za telefonování. Za třetí je to vědomí, že budoucností německého průmyslu jsou inovace a moderní technologie. Za čtvrté je třeba připomenout, že Německo vydává čtyři procenta svého HDP ročně na dovoz paliv. To znamená, že Němci ze svých peněz financují Rusko, Saúdskou Arábii a podobné země, ale nic z toho nezískávají nazpět. Svoji roli hraje i fakt, že dva miliony lidí dnes vlastní nebo spoluvlastní zařízení na výrobu elektřiny z obnovitelných zdrojů.

Není škoda zavírat spolehlivé jaderné elektrárny po pouhých 35 letech provozu?

Zvážili jsme všechna rizika možných jaderných havárií. Velká havárie by způsobila škody ve výši až 14 bilionů eur, tedy šestkrát více, než je roční HDP celého Německa. Pravděpodobnost takové havárie je sice velmi nízká, ale je tu. Na politické scéně tudíž převážil názor, že zmíněné riziko je třeba odstranit.

Pokud vím, tak Německu - na rozdíl od Japonska - nehrozí extrémně silná zemětřesení ani vlny tsunami...

To ne, ale je třeba vzít v úvahu provozní rizika. Během provozu německých nebo třeba švédských jaderných elektráren se odehrály vážné incidenty, které dopředu nikdo nepředpokládal. Konkrétním případem může být v roce 2011 odstavená jaderná elektrárna v Krümmelu, jejíž provozovatel tajil skutečný rozsah problému před regulátorem.

Zbývá vám ještě 50 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se