Evropská komise (EK) obvinila britskou banku HSBC, americkou JPMorgan a francouzskou Crédit Agricole, že uzavřely dohody, které měly sloužit k manipulaci s klíčovými úrokovými sazbami eura.
Od komise je to dodatečný krok poté, co v prosinci vyměřila šesti finančním společnostem rekordní úhrnnou pokutu 1,7 miliardy eur (46,7 miliardy Kč). Bylo to za manipulaci, které se dopouštěli jejich obchodníci u klíčových sazeb LIBOR a EURIBOR.
"Evropská komise má obavy, že tyto tři banky se zřejmě účastnily tajné dohody, která měla narušit normální průběh stanovování cen u složek pro deriváty z úrokových sazeb eura," sdělila podle agentury Reuters EK, která je výkonným orgánem Evropské unie.
Prosincové sankce dopadly na britskou Royal Bank of Scotland (RBS), americké Citigroup a JPMorgan, německou Deutsche Bank, francouzskou Société Générale a makléřskou firmu RP Martin. Brusel tehdy uvedl, že bude ještě vyšetřovat Crédit Agricole, HSBC, JPMorgan a makléřskou firmu ICAP. Crédit Agricole a HSBC tehdejší dohodu s komisí výslovně odmítly a daly najevo, že se budou jejím nařčením bránit.
Od komise to byly první tresty za manipulace s referenčními sazbami, od nichž se odvozují úroky milionů finančních transakcí v eurozóně a ve světě v hodnotě stovek bilionů eur. Americké a britské úřady už dříve potrestaly pět bank vysokými pokutami za manipulaci se sazbou LIBOR v úhrnné výši 3,7 miliardy dolarů (74,2 miliardy Kč).
Evropská komise také uvedla, že brzy obviní i makléřskou firmu ICAP, a to v souvislosti s údajnou manipulací se sazbou LIBOR pro japonský jen. Pokud budou firmy shledány vinnými z porušení evropských antimonopolních pravidel, mohly by jim hrozit pokuty ve výši až deset procent jejich celkového ročního obratu.
Banky se chtějí bránit
JPMorgan uvedla, že obvinění jsou neopodstatněná a že se bude bránit, stejně jako HSBC. Crédit Agricole oznámila, že spis s obviněním prozkoumá. Firmu ICAP se agentuře Reuters nepodařilo kontaktovat.
Manipulace s referenčními sazbami vyšly najevo předloni, kdy jako první uzavřela dohodu o urovnání žaloby s americkými a britskými úřady britská banka Barclays. Ukázalo se, že velké banky v době finanční krize v letech 2007 až 2009 s tichým souhlasem vlád a centrálních bank hlásily nižší sazby, než za jaké si byly schopny půjčovat, aby jim nehrozily existenční problémy. Špatné kontroly nad londýnskou mezibankovní sazbou LIBOR ale v té době využívali i někteří obchodníci a další zaměstnanci bank k tomu, aby manipulovali se sazbami pro vlastní účely.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist