Evropská komise (EK) obvinila britskou banku HSBC, americkou JPMorgan a francouzskou Crédit Agricole, že uzavřely dohody, které měly sloužit k manipulaci s klíčovými úrokovými sazbami eura.

Od komise je to dodatečný krok poté, co v prosinci vyměřila šesti finančním společnostem rekordní úhrnnou pokutu 1,7 miliardy eur (46,7 miliardy Kč). Bylo to za manipulaci, které se dopouštěli jejich obchodníci u klíčových sazeb LIBOR a EURIBOR.

"Evropská komise má obavy, že tyto tři banky se zřejmě účastnily tajné dohody, která měla narušit normální průběh stanovování cen u složek pro deriváty z úrokových sazeb eura," sdělila podle agentury Reuters EK, která je výkonným orgánem Evropské unie.

Prosincové sankce dopadly na britskou Royal Bank of Scotland (RBS), americké Citigroup a JPMorgan, německou Deutsche Bank, francouzskou Société Générale a makléřskou firmu RP Martin. Brusel tehdy uvedl, že bude ještě vyšetřovat Crédit Agricole, HSBC, JPMorgan a makléřskou firmu ICAP. Crédit Agricole a HSBC tehdejší dohodu s komisí výslovně odmítly a daly najevo, že se budou jejím nařčením bránit.

Od komise to byly první tresty za manipulace s referenčními sazbami, od nichž se odvozují úroky milionů finančních transakcí v eurozóně a ve světě v hodnotě stovek bilionů eur. Americké a britské úřady už dříve potrestaly pět bank vysokými pokutami za manipulaci se sazbou LIBOR v úhrnné výši 3,7 miliardy dolarů (74,2 miliardy Kč).

Evropská komise také uvedla, že brzy obviní i makléřskou firmu ICAP, a to v souvislosti s údajnou manipulací se sazbou LIBOR pro japonský jen. Pokud budou firmy shledány vinnými z porušení evropských antimonopolních pravidel, mohly by jim hrozit pokuty ve výši až deset procent jejich celkového ročního obratu.

Banky se chtějí bránit

JPMorgan uvedla, že obvinění jsou neopodstatněná a že se bude bránit, stejně jako HSBC. Crédit Agricole oznámila, že spis s obviněním prozkoumá. Firmu ICAP se agentuře Reuters nepodařilo kontaktovat.

Manipulace s referenčními sazbami vyšly najevo předloni, kdy jako první uzavřela dohodu o urovnání žaloby s americkými a britskými úřady britská banka Barclays. Ukázalo se, že velké banky v době finanční krize v letech 2007 až 2009 s tichým souhlasem vlád a centrálních bank hlásily nižší sazby, než za jaké si byly schopny půjčovat, aby jim nehrozily existenční problémy. Špatné kontroly nad londýnskou mezibankovní sazbou LIBOR ale v té době využívali i někteří obchodníci a další zaměstnanci bank k tomu, aby manipulovali se sazbami pro vlastní účely.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru