Zaměstnancům v Česku se v prvním letošním čtvrtletí objevila na výplatní pásce o 3,3 procenta větší částka než loni. O přibližně stejné procento se také zvýšil objem zboží a služeb, které si za svou mzdu mohou Češi pořídit. Oznámil to ve čtvrtek Český statistický úřad.

Nominální růst hrubých mezd o 3,3 procenta v součinnosti se stále nízkou inflací okolo 0,2 % totiž způsobil, že si Češi v průměru v prvním čtvrtletí letošního roku poměrně výrazně polepšili i v reálných mzdách. Průměrně nyní berou 24 806 korun. Podobně vzrostl i medián, tedy hodnota, která se nachází přesně v polovině příjmové distribuce: zvýšil se o 2,9 % na 20 764 korun.

Zbývá vám ještě 70 % článku
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se