Průmyslu v Evropské unii se daří podstatně lépe, než se čekalo. V dubnu totiž stoupla průmyslová výroba meziročně o 0,8 procenta, což je proti odhadům dvakrát rychlejší nárůst.

Ještě v březnu přitom vykázala pokles. Vyplývá to z údajů evropského statistického úřadu Eurostat.

Česko se přitom řadí mezi tahouny pozitivních čísel. Průmyslová výroba tu totiž podle Eurostatu vyrostla o 9,2 procenta. Rychlejší oživení vykázalo jen Irsko s 15 procenty a Maďarsko s 10,1 procenta. 

Za zvýšením stojí především výroba energií a zboží dlouhodobé spotřeby. Data podle agentury Reuters posilují náznaky, že ekonomika zemí platících eurem dál roste. Produkce se zvýšila i v celé EU.

"Snad už jsme na růstové trajektorii, kterou by evropské hospodářství mělo udržet. Ale růst je stále křehký a i malé negativní zprávy by ho mohly destabilizovat. Rizikem tak zůstává to, zda eurozóna svůj rozjezd udrží, a geopolitická rizika na východě Evropy," upozornil Petr Smutný, který se ve společnosti PwC zaměřuje na podnikové finance a restrukturalizace.

Výroba v průmyslových podnicích eurozóny v březnu podle upravených dat klesla o 0,4 procenta. Analytici v průzkumu agentury Reuters očekávali, že v dubnu se vrátí k růstu o 0,4 procenta.

Průmyslová produkce stoupla ve všech 18 zemích bloku kromě Finska a Malty. Ve Španělsku se výroba zvýšila nejrychleji za skoro dva roky.

Odhady překonala i data v meziročním srovnání. Proti loňsku tu průmyslová výroba zrychlila tempo růstu na 1,4 procenta po revidovaném zvýšení o 0,2 procenta.

Průmyslová výroba v dubnu rostla i v celé Evropské unii. Proti březnu se zde zvýšila o 0,7 procenta a proti loňsku o 2,1 procenta.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist