Ekonomika eurozóny by po dvou bolestivých letech poklesu měla v roce 2014 růst. Ve své zprávě to uvedla společnost Ernst & Young, ale zároveň varovala, že regionu nadále hrozí riziko deflace. Informoval o tom zpravodajský portál americké televize CNBC.
Region by měl letos růst o 1,1 procenta, a v následujícím roce dokonce o 1,5 procenta, přičemž tempo by mělo ještě zrychlit v letech 2016 až 2018. Prognóza EY počítá také s růstem české ekonomiky. Ta by měla letos stoupnout o 2,6 procenta. Příští rok by měl ekonomický růst zrychlit na 2,8 procenta a v roce 2016 na 3,0 procenta.
Mírný růst investic by měl nastat díky posílení exportu a zvýšení domácí poptávky s tím, že v některých zemích bude zlepšení vidět méně a v jiných více.
"Nedávný vývoj v eurozóně podtrhuje, že postupné oživení pokračuje, ale v každém státě je to trochu jinak," uvedl ekonomický poradce firmy Ernst & Young Tom Rogers v tiskové zprávě. Největší růst očekává v případě ekonomiky Španělska a Portugalska. Naopak řecký a kyperský HDP letos znovu klesne.
"Země, které udělaly pro zlepšení konkurenceschopnosti nejvíce, sklízí odměnu, zatímco ostatní jsou nadále pozadu," dodal.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.













