Úřad pro ochranu hospodářské soutěže povolil nizozemské společnosti Ahold, která provozuje obchody Albert, ovládnout prodejny Interspar. Tedy naplnit akvizici, kterou obě strany oznámily už v březnu. Podmínkou však je, že musí prodat prodejny ve čtyřech regionech kvůli zachování účinné hospodářské soutěže. Zatím nepravomocné rozhodnutí úřadu oznámil předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže Petr Rafaj.
"Jakmile rozhodnutí nabude právní moci, Ahold bude oprávněn přistoupit k vypořádání transakce. Ahold očekává, že k vypořádání transakce dojde ve druhé polovině tohoto roku," uvedla nizozemská společnost.
Ahold provozuje v Česku 228 supermarketů a 56 hypermarketů Albert, společnost Spar má 50 prodejen, z toho 14 supermarketů a 36 hypermarketů. Ahold v této transakci ovládne i společnost Imobili, která se zabývá pronájmem nemovitostí a komerčními službami téměř výhradně pro Spar.
Ahold už dříve prohlásil, že prvotní investice do získaných prodejen bude 1,35 miliardy korun, nyní v nich pracuje téměř 5000 zaměstnanců. Tržby Aholdu v ČR dosáhly předloni téměř 41 miliard korun.
Prodejny Interspar byly v Česku ztrátové. Cena za jejich odkoupení je 5,2 miliardy korun. Albert se díky této transakci stane jedničkou českého trhu. Rakouská firma, která prodejny Interspar provozovala, se chce nyní soustředit na udržení výhodné pozice v Maďarsku, Chorvatsku a Slovinsku.
S nápadem přišel Ahold
Úřad posuzoval dopad na hospodářskou soutěž v oblasti maloobchodního prodeje, tedy v provozu hypermarketů, supermarketů a diskontních prodejen na území republiky a jednotlivých okresů a měst, kde se činnost Aholdu a Sparu překrývá.
"V první fázi ÚOHS dospěl k závěru, že předmětné spojení vzbuzuje obavy z podstatného narušení hospodářské soutěže ve čtyřech městech, kde se činnost soutěžitelů překrývá a jejich společný tržní podíl výrazně přesahuje 40 procent," uvedl Rafaj.
Značka Spar končí v Česku. Prodělala miliardy, z jejích prodejen budou Alberty - čtěte ZDE
Šéf Aholdu: Pořízení Sparu nám zvedne tržby o třetinu. Hotovo bude do konce léta - čtěte ZDE
Ahold však při řízení předložil záměr odprodat prodejny v dotčených městech. Tento závazek ÚOHS vyhodnotil jako dostatečný pro zachování hospodářské soutěže. "O která města jde, zveřejní antimonopolní úřad poté, co bude rozhodnutí pravomocné," řekla ČTK mluvčí Aholdu Judita Urbánková. Mělo by to být za 15 dnů, pokud k tomu nebudou nějaké závažné připomínky, dodala.
V případě, kdy Ahold a Spar vystupují na straně poptávky zboží, o narušení hospodářské soutěže nejde, vyhodnotil situaci úřad. "Zde tvoří konkurenci nejen další obchodní řetězce, ale cash&carry prodejny a další velkoobchodníci," uvedl Rafaj.
Ahold již v roce 2005 převzal prodejny Julius Meinl, z českého trhu odešly i další řetězce jako Carrefour a Delvita.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist