V Česku je už více než 290 tisíc podnikatelek, což je dvakrát tolik než před 20 lety. Tvoří už více než jednu třetinu všech podnikatelů v zemi. Výzkum Asociace malých a středních podniků navíc zjistil, že podnikající ženy jsou v životě spokojenější než ženy v zaměstnání. 

„Ženy si často zakládají malé firmičky, které pomáhají rodinnému rozpočtu. Celkově ženy začínají být dravější. Ale jsem proti jejich zvýhodňování. Buďme féroví. Muži musí podnikat tak, aby to uživilo celou rodinu,“ říká Margareta Křížová, investorka a spolumajitelka advokátní kanceláře CEAG, která radí začínajícím podnikatelům. 

Z výzkumu vyplývá, že ženy podnikatelky jsou spokojenější než ženy zaměstnankyně. Vy jste zažila obě role. Která vám vyhovuje víc? 

Záleží na tom, jak je člověk nastavený. Jsou lidé, kteří jsou spokojenější coby zaměstnanci, protože si odpracují svoje, po pracovní době zavřou dveře a nemusí se trápit provozními problémy. Někdo je tak spokojený a je to dobře. Já k tomuhle typu lidí nepatřím a jsem rozhodně spokojenější jako podnikatelka. Máte zase větší volnost v tom, že se můžete rozhodnout, kdy tu práci uděláte.

Na druhou stranu ten tlak a stres je mnohem větší, protože vy nikdy nezavřete v pět hodin dveře kanceláře s čistou hlavou. Musíte se starat o zaměstnance, o klienty. Prostě ten tlak je větší. Ale mně tlak nevadí, proto mi tahle role vyhovuje více.

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se